Anasayfa / Virtualization / VMware / ESXI Root Password Resetleme

ESXI Root Password Resetleme

Merhaba,

Bu yazıda sizlere sıkça yaşanan durumlardan biri olan ESXI hostların root şifresinin kaybedilmesi sonucunda oluşan tatsız duruma ait bir çözüm yolu aktarıcam.Öncelikle senaryomuzda vCenter’a ekli bir hostlarımızdan birinin root şifresine erişemiyoruz bu durumda ESXI host’u yönetemiyoruz demektir.Ortamınızda AD varsa ( vCenter’la entegre olsun yada olmasın ) bu sorunu çözmek çok kolay.

Öncelikle vCenter’dan ESXI host umuzu seçip Configure >Authentication Services>Joing Domain e geliyoruz.

Domain bilgilerimizi yazıp ESXI hostumuzu domain e dahil ediyoruz.

ESXI host’umuzun domain e dahil olduğu gördükten sonra AD üzerinde Computers bölümüne fqdn kaydımız gelmiş mi diye ve/veya Configure > TCP/IP Configuration tabından DNS bilgileriniz doğrumu diye kontrol edebilirsiniz.

Bu işlemler bittikten sonra yapmamız gereken işlem AD üzerinde bir adet Security Group oluşturmak bu grup’a default değerlerde ” ESX Admins” ismini vermemiz gerekiyor farklı bir isim vermek isterseniz öncelikle

Yine Host üzerinde Advanced System Settings e gelip ” Config.HostAgent.plugins.hostsvc.esxAdminsGroup ” burda yazan group name i değiştirmemiz gerekiyor ben vSphere Admins olarak değiştirdim.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra AD de oluşturduğunuz gruba gerekli kişi veya kişileri ekledikten sonra ESXI hostunuza domain hesabıyla bağlanıp şifre resetleme işlemini yapabilirsiniz.

Kaynak

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir