Anasayfa / Network / Firewall / Fortigate NAT Yönlendirme

Fortigate NAT Yönlendirme

Bu makalede Fortinet üzerinde “NAT” işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım ama

“Nedir bu NAT ? ”

NAT (Network Address Translation) Ağda bulunan bilgisayarın, bulunduğu ağı dışında başka bir ağa veya internete çıkarken farklı bir IP adresi kullanabilmesi için geliştirilmiş bir protokolüdür.Bilgisayarın sahip olduğu IP adresini istenilen başka bir adrese dönüştürür.

Firewall > Virtual IP > Create New


Create New dedikten sonra karşımıza çıkan ekranı aşağıdaki örnekteki gibi doldura bilirizExternal Interface: Hangi Dış bacağın kullanılacağını seçtiğimiz alan ben Wan2 seçiyorum

External IP Address/Range: “External Interface” Seçtiğiniz Portta bulunan IP girebilirsiniz tek bir internet çıkışı var ise “0.0.0.0” kalabilir.
Mapped IP Address/Range: Yönlendirmek istediğiniz iç IP adresiniz
Port Forwarding: Yönlendirme yaptığınız dış bacaktan gelen bütün portlar (1-65535: adet) belirtilen iç IP adresine yönlenmiş olur. Burda tek port belirlene bileceği gibi port aralığı girilerek bir çok port’ta açıla bilir.
External Service Port: Dışarıdan istek yapılan port kısmıdır
Map to Port: İçeriye map edilen yani yönlendirilen port kısmıdır

Virtual Ip tanımın tamamlanması için dışarıdan içeriye geçiş için bir policy yazmamız lazım

Firewall > Policy > Create New

Önemli kısmı destination address kısmında oluşturduğunuz virtual ıp tanımı seçmek


Source Address: bu kısım ALL olarak bırakılırsa dışarıdan herkez yönlendirdiğiniz porta erişir.Bu kısma belli başlı static ıpler girilirse sadece sizin belirlediğiniz IP veye IP blokları ilgili porta erişebilirler.


 
 

Kontrol sonucunda gördüğümüz gibi işlem başarı ile gerçekleşmiş.


 

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir