Anasayfa / Genel / Sony, Vaio’yu satıyor

Sony, Vaio’yu satıyor

Teknoloji devini dönüştürmeye çalışan Sony CEO’su Kazuo Hirai, karsız olan Vaio bölümünü satma girişimiyle en cesur adımlarından birini atmış oldu. Henüz resmi açıklama yapılmazken, konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Vaio’yu, Bain & Co. ve Mizuho Securities Co.’nun beraber oluşturduğu ortak girişim Japan Industrial Partners alacak.

 
Maliyetleri azaltacak
Geçen yıl Sony, Vaio’yu Çinli Lenovo’ya satmayı teklif etmişti. Ancak teklif Çinli üretici tarafından reddedilmişti. Geçen birkaç yıldaki büyük işten çıkarmalar ve fabrika kapatmalarla firma, tüketici elektroniği segmentinin zararını azaltmaya çalışmıştı.
Fakat, PC ve televizyon, şirket için iki büyük sürükleyici güç olmaya devam etmişti. Analistler sadece PC bölümünün zararının 295 milyon dolar olduğunu söyledi. Sony’nin bu perşembe günü açıklayacağı üçüncü çeyrek sonuçlarının da zayıf olması bekleniyor. Sony’nin kar hedefini yakalayamayacağı tahmin ediliyor.
CEO olarak üçüncü yılını geride bırakmaya hazırlanan Hirai’nin, şirketin maliyetlerini azaltmada daha fazla hamle yapması ve mühendislerini daha cazip ürün fikirleri geliştirme konusunda daha fazla teşvik etmesi gerektiği dile getiriliyor. Sony’nin planı şimdilik sadece Japonya’daki Vaio operasyonunun satışını kapsıyor. Firmanın yurtdışındaki PC operasyonlarını tamamen kapatabileceği olasılığı üzerinde de duruluyor.

Kaynak

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir