Anasayfa / Virtualization / Vmware Template Mantığı

Vmware Template Mantığı

Merhaba;

Bu makalemde sizlere Vmware üzerinde Template oluştrmayı oluşturduğumuz template i kullanmayı anlatıyor olacağım.

VMware Template Nedir?

Günlük hayatta yeni bir vm kurmak çok uzun zaman alabilmekte Vmware Template sanal makineler oluşturulması ve zamandan kazanmak için kullanılan bir yapıdır.Template’in oluşturulma zamanına göre mevcutta kurulan programlar ve ayarlarla birlikte template’ten geri dçnüle bilir.

Öncelikle elimdeki sistem hakkında biraz bilgi verelim elimde 2 ESXI 1 Adet Vcenter‘dan oluşan hepsi 5.5.0 U2 durumda olan ve yeni kurmuş olduğum Windows Server 2012 R2 Standart Ed. kurulu ilk adım olarak yeni kurmuş olduğum işletim sistemine SysPrep işlemi yapıyorum.

Cd Windows\System32\Sysprep\Sysprep.exe

İşlem tamamlanıp sunucum shutdown durumuna geçtikten sonra Vm’ımızı seçiyoruz ve Convert to Template diyoruz

Şimdi bir template oluşturup deploy etmeden önce yapmamız gereken Spec oluşturmak,bunun için vCenter ekranından Customization Specifications Manager a geliyoruz

New diyoruz yeni bir template Spec oluşturuyoruz.Bu Spec e isim verip devam ediyoruz.

Bu ekranda Use the Virtual machine name’i seçiyoruz

Elimizde Volume lisans varsa burdan girip template’imiz kurulurken otomatik olarak girilmiş şekilde getire biliriz.

Administrator hesabına ait local password’ü oluşturuyoruz.

Bölgesel ayarlarımızı yapıyoruz

Domain bilgilerimizi giriyorum.

Generate New SID diyoruz

Ve temel ayarlarımız bitti.

Burdan sonra Template i kullanmak için Vm and Template kısmından oluşturduğumuz template’i seçip deploy edebiliriz.

Deploy aşamasında dikkat etmemiz gereken husus Deploy işleminde gerekli donanım ve disk özelliklerini belirttikten sonra daha önce tanımladığımız spectimizi aşağıdaki ekrandan Customize using an existing customization specification seçeneğini seçmek yeterli.

Benzer bir şekilde yeni oluşturduğumuz yada clone’unu almak istediğimiz Template‘i conver to template demek yerine Clone to Template seçeneğini seçerekte yapabiliriz.

Clone to Template seçeneğini seçtikten sonra Template dosyamızın ismini ve bulunacağı yeri seçiyoruz.Daha sonra Cluster yada bulunacağı host’u seçiyoruz ve daha sonrada template’in disk dosyasının hangi formatta olduğunu seçiyoruz.

Deploy ederken Customize useing the Customization Wizard seçersek spec özelliklerinde belirlediğimiz ayarları buradada tanımlaya biliyoruz.

Aralarındaki en temel fark Spec’in farklı yapılandırmalar yapmaya daha müsait olmasıdır.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir