Anasayfa / Virtualization / VMware / vSAN Stretched Cluster FT Desteği
vSAN
vSAN

vSAN Stretched Cluster FT Desteği

Merhaba,

Vmworld 2017 de en çok tartışılan ve sorulan soru (SMP-FT) Stretched clusterda Fault tolerans’ın desteklenip desteklenmeyeceğiydi. Evet 6.1 itibari ile Symmetric Multi-Processing Fault Tolerance desteği var ama Fault Tolerance’ın Vsan Stretched clusterda desteklenmesi için sitelar arası latency önemliydi. Bu en fazla 5 ms olabiliyordu. Bu değer Sitelar arası replikasyon yaparken SMP-FT desteği için dahi çok fazlaydı. Bundan dolayı vSAN Stretched cluster’da SMP-FT desteklenmez dedik. Fakat 6.6 daki bazı gelişmeler bu tanımı yeniden revize edilmesini.

Policy’lerde artık  sitelar arası PFTT (primary failures to tolerate) ve sitelar içi SFTT (secondary failures to tolerate) tanımları yapabiliyoruz.  Böylelikle bu politika bize PFTT nin 0 yapılabilmesine izin veriyor. Yani seçili VM replike edilmiyor korunmuyor, diğer site ile bağlantısı kalmıyor. Diğer bir politika ile de (site affinity) admin VM’in hangi data site’inda ayağı kalacağını seçebiliyor.

Eğer PFTT=0 seçilirse VM single site’da kalıyor. Sitelar arası latency’e maruz kalmıyor. Yani aslında bu politika ile Stretch cluster içinde sanki Standard vSAN cluster sahip olmuş oluyoruz. Böylece SMP-FT desteğine kavuşmuş oluyoruz.

PFTT=1 olduğu durumlarda SMP-FT desteklenmiyor.

Ayrıca DRS VM-to-Host Affinity grup ayarlarına ihtiyacımız var. Bu DRS kuralları ile VM’in Site’da memory ve compute olarak hangi hostlara bağlı olduğunu belirtiyoruz. Testimizde Secondary FT VM’inde Primary VM’e uygulanan aynı politikaları aldığını gördük. Yani PFTT secondaty FT VM’de 0 oldu. Buda bize storage’ın da aynı site’a bağlandığından emin olmamızı da sağladı.

Önemli: PFTT 0 olan politika istendiğinde 1 e çekilebilmekte. Bunu yaparsanız VM için SMP-FT aktif olmayacaktır. 0’ın 1 yapılmaması Admin’in kontrolünde olmalı ve monitor edilmelidir.

Yakın zamanda Vsan stretched cluster dokümanına bu yeniliği ekliyor olacağım.

Kaynak

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir