Anasayfa / Network / Firewall / Fortigate V5 SSL VPN Ayarları

Fortigate V5 SSL VPN Ayarları

Merhaba,

Bu makalede Fortigate v5.x.x te SSL VPN özelliğini kullanmak için gereken ayarları aktarıyor olacağım daha önce V 4 için aynı ayarları aktarmıştım

Öncelikle Users & Device bölümünden User > User Groups tanımlıyoruz Create New diyoruz.

Daha sonra User Group‘tan Create New diyip Remote Server‘dan Ldap query’sini seçiyoruz ve alt tarafa LDAP dan çekilen Domain bilgileri geliyor.

Daha sonra ilgili user yada Security Groups seçiyoruz.Add Select ile belirtiyoruz.

Daha sonra kaydedip çıkıyoruz.

Daha sonra VPN sekmesi altında SSL > Settings e geliyoruz.

Listen on Interfaces e : Dışardan kullanıcıların geleceği bacak
Listen on Port : Dışardan kullanıcıların geleceği port
Restrict Access : Allow on Access from any host : Bu bölümde sadece bir host yada ip dan yada her yerden geline bilsin şeklinde ayar için bulunmaktadır.
Authentication Portal sekmesinde Create New diyip az önce hazırladığımız VPN Group’unu Full Access olarak ekliyoruz.

Ve kaydediyoruz.

Daha sonra System Sekmesi altından Network altından Routing e geliyoruz ve Destination Mask a VPN’de almak istediğimiz Ip bloğunu yazıyoruz device tada SSLRoot interface‘i seçiyoruz.

Not : Eğer ki SLL sonrası alınmak istenilen Ip bloğu otomatik harici bir şey olması isteniyorsa Tunnel Mode Client Settings ten Address Range’den Specifiy seçilip istenilen Ip bloğu tanımlanmalıdır.

Son olarak yaptığımız işlemler için SSL VPN Rule’unu oluşturuyoruz.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir