Anasayfa / Microsoft / IFM ile Additional Domain Controller Kurulumu

IFM ile Additional Domain Controller Kurulumu

Merhaba ,

Bu yazımda sizlere Additional Domain Controller kurulum sırasında yaşana bilecek bir aksaklık ve çözümü hakkında bilgi vermek istiyorum.

Senaryomuzda Merkezimiz le Fabrikamız arasında VPN Tunnel kurulu ve Fabrika ya Additional Domain Controller kurmak istiyoruz rutin bütün işlemleri yaptıktan sonra sunucuya AD DC rolünü kurmak istediğimizde aradaki bağlantı kötüyse hatayla karşılaşabiliriz.Bu hata sonrasında AD DC yi ADSI Edit’ten tekrar silmemiz ve daha sonrasında Domain Controller rolünü tekrar kurmamız gerekir ( AD DC olacak makine için )

Farklı lokasyonlara DC kurarken yaralana bileceğimiz bir yöntemde IFM ( Install From Media )

Bu yöntem için Command yada PowerShell e gelip sırasıyla

Ntdsutil
activate instance NTDS
ifm

Arkasından bu AD SnapShoot’ı alacağı dosya ve yolunu gösteriyoruz.

create SYSVOL FULL C:\KEREM_IFM

ve işlem başlıyor..

İşlem tammalandıktan sonra IFM klasörümüzü AD DC rolünün kurulacağı sunucuya aktarıyoruz.

Daha sonrasında kurulum sırasında Additional Options Ekranında ” Install From Media” yı seçiyoruz ve IFM klasörümüzü gösteriyoruz.

Daha sonra klasik şekilde kurulumumuzu tamamlayabiliriz.Bu şekilde bağlantılarımızın kötü olduğu yada çeşitli nedenlerle AD DC kurulumunda sorun yaşadığımız durumlarda hızlıca aksiyon alabilirsiniz.Benim için hayat kurtardı umarım sizede faydalı olur.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir