Anasayfa / Virtualization / Vmware Vcenter Erişim Kısıtlaması

Vmware Vcenter Erişim Kısıtlaması

Bildiğiniz gibi güvenlik sektörümüzün her sekmesinde fazla fazla mevcut bunlardan biri olan VSphere’da güvenlik önlemlerinden biri hakkında bilgi vermek istiyorum.VCenter ve Vsphere da alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden en temeli erişim iplerini kıtırlamak yada belirlemek olacaktır.

Bu işlem için VCenter ( yada tek host lu bir yapınız varsa Vsphere) dan Host’u seçiyoruz ve Configuration’a geliyoruz sol alt’ta Security Profile sekmesine geliyoruz burdan Firewall’a geliyoruz ve Properties diyoruz.

 


“Only allow connections from the following networks” seçeneğini seçelim ve buraya range yada tek tek ip leri belirte bilirsiz.

Ayrıca SSH’ ın kapalı olması en temel güvenlik önlemi olarak alınmış olmalıdır.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir