Anasayfa / Microsoft / Server / Windows Server 2012 R2 WSUS Kurulumu

Windows Server 2012 R2 WSUS Kurulumu

Merhaba ;

Bugün sizlere Server 2012 R2’de WSUS Server Kurulumunu anlatmaya çalışacağım arkasından takip eden bir başka makalede ise WSUS konfigürasyonu yapıcaz.

Peki ama nedir WSUS server; Windows Software Update Services (WSUS), Microsoft ürünlerine çıkan güncellemeleri yönetebildiğiniz, büyük network’lerde client-server patch’lerini yönetebildiğiniz ücretsiz bir araçtır. Windows, office v.s. gibi ürünlerin updatelerini bu server’a indirip, network’ünüzdeki client ve server’ların yüklenmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede dış network trafiğini düşürülmektedir. Ayrıca client’ların hangi update’leri yükleyeceğini tanımlayabilirsiniz. Yani client ve server bazlı update management işlemi yapmaktadır.

wsus 2

Kısa tanıtımın arkasından hızlıca kurulum aşamasına geçelim.Öncelikle söylemek gerekirse Server 2012 ile arasında çok büyük farklar bulunmamakta.

Server 2012 R2 penceremizden Add Roles And Features’a geliyoruz ve burdan kuracağımız sunucuyu seçtip Role belirleme bölümüne kadar gelip Rolü seçiyoruz.

Sonraki takip eden ayarları hep sabit

Bu bölümde Wsus’un update leri indireceği klasör ün yolunu veriyoruz bunu istediğiniz part içinde açabilirsiniz.

Daha sonra erişim için bizden ISS Rolü’nü ve bazı özelliklerini yüklememizi istiyor default taki değerlere dokunmadan next diyebilirsiniz.

Evet Artık işlemler tamam Kuruluma geçebiliriz.

Kurulumdan sonra Wsus için çekilen dosyaların bulunacağı klasörü kontrol edip ayarlamalarını yapmak üzere Run diyruz

İşlem tamam

 

Evet kurulum işlemi bu şekilde tamamlanmış olmakta artık Wsus’umuzu configure edebiliriz.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir