Hyper-V Virtualization

Hyper-V Advanced Features

Merhaba;

Bu makalemde sizlere Hyper-V Advanced Features’lardan çok kısa olarak bahsedicem daha önceden Hyper-V Virtual Switch Manager ile ilgili bilgi vermiştik bu sefer ise Hyper-V Settinglerinde Network kartımızın ek ayarlarından bahsedicem.Hemen başlayalım

Bandwidth management : Virtual Switch lerde Bandwidth management seçeneği ile artık sanal makinelerimizin Bandwidth genişliğini elimizde tutarak network trafiğini rahatlatabiliyoruz.Yapmamız gereken özelliği Enable ettikten sonra Bandwidth için Minimum ve Maximum management genişliğini belirleyerek Apply tuşuna basmamız yeterli olacaktır.Bu özellik Data Centerlar için çok işlevsel

network adaptermizin yanında bir ( +) işareti bulunmakta bunu tıkladığımızda Advanced Features açılır bu bölümdeki;

DHCP Guard (DHCP Koruyucusu) : DHCP sunucusuymuş gibi davranan yetkisiz sanal makinelerden gelen DHCP sunucu iletilerini atar.

Router Guard (Yönlendirici Koruyucusu) : Routermış gibi davranan yetkisiz sanal makinelerden gelen yönlendirici duyurma ve yeniden yönlendirme iletisini atar.

Port Mirroring (Bağlantı Noktası Yansıtma) : Gelen ve giden paketleri kopyalayıp kopyaları izleme için yapılandırılmış başka bir sanal makineye iletme yoluyla sanal makinede ağ trafiğinin izlenmesini sağlar.

NIC Teaming (Nic Ekibi Oluşturma) : Bant genişliğini bir araya toplamak için konuk işletim sisteminde NIC ekibi oluşturabilirsiniz.

Single-root I/O virtualization (Tek Köklü I/O sanallaştırması) : (SR-IOV) için belirli bir donanım gerekir. Ayrıca konuk işletim sistemine sürücülerinde yüklenmesi gerekebilir. Yeterli donanım kaynağı olmadığında, ağ bağlantısı sanal ağ üzerinden sağlanır.

 

Bu bölümde en çok DHCP Guard ve Rounter Guard’ın işime yaradığını söyleye bilirim malumunuz sisteme tanıttığımız sunucular biz istemsekte DHCP yada Rounter mış gibi davranıp ortamdaki diğer clientlara broadcast yapmaya çalışa biliyor bunu engellemek için çok basitte olsa bu şekilde faydalana bilirsiniz.Başka bir makalede görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment