Haberler

Internet Explorer Halen En çok kullanılan Tarayıcı

Microsoft, Windows işletim sisteminin standart paket içeriğinde, Internet Explorer ve Windows Media Player gibi yazılımları sunmasıyla bilinir. Bu iki uygulamanın milyarlarca bilgisayarda standart olarak yer almasını tekel olma çabası olarak kabul eden Çin hükümeti, ünlü şirkete soğuk terler döktürmekte.

internet-explorer-2014-lider-2-728

İnternet tarayıcısı ve medya oynatıcısı yazılımlarında tekel olmakla suçlanan Microsoft’a yöneltilen ithamlar, birazcık vicdan terazisini aşmış gibi görünebilir. Fakat, Internet Explorer’ın kullanım oranlarına ilişkin son rapora bir göz atmadan, Çin’i insafsızlıkla suçlamamalısınız.

Firefox, Chrome, Opera gibi hem özellik hem de performans olarak Internet Explorer’ı ziyadesiyle geride bırakıyor. Fakat, 2014 yılının son demlerini yaşadığımız bu günlerde bile, Internet Explorer’ın kullanım oranlarında zirvede olduğunu görüyoruz.

NetMarketShare‘in paylaştığı istatistiklere göre, Microsoft’un tarayıcı ailesi, dünyanın neredeyse %60‘ının internete açılan kapısı olmakta. Windows 7‘nin standart tarayıcısı olan Internet Explorer 8, %22‘lik kullanım oranı ile hala en çok kullanılan IE versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Biraz evvel adlarını zikrettiğimiz bağımsız tarayıcıların arasında, en popüler olanı %20 ile Chrome iken, Firefox %15 ile ikinci sırada, Opera ise %1‘i zor bulan kullanım yüzdesiyle açık ara farkla üçüncü sırada yer alıyor.

Microsoft’un tarayıcı sektörünü kendi ürünleriyle işgal ettiği apaçık ortadayken, Çin‘i tekel olmaya çalışmadığına inandırması son derece güç görünmekte. Eğer, Microsoft Internet Explorer yüzünden Çin hükümetinden ambargo yerse, Windows 10 bile kendisini kurtarmaya yetmeyebilir.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment