Nutanix Virtualization

Nutanix Acropolis Hypervisor Installation

Nutanix

Merhaba ,

Bu yazımda sizlere Nutanix kurulumundan bahsedeceğim , bu kurulum genellikle Vendor , distribütör yada entegratör lerde çalışan NPP’ler tarafından yapılan ve ürün diğer sistem adminlerine gitmeden yapılan çalışmaları içermektedir.

Siz bir Nutanix kutusu sipariş ettiğinizde ( satın alma yada Demo ) size HyperVisor olarak neyi istediğiniz ve network bilgileri sorulur.

Makinemde bulunan Faundation Vm üzerinden ilk kurulum ayarlarını yapabileceğim gibi Faundation Vm’e IP adresi vererek kendi makinem üzerindende işlem yapabilirim.Ben Faundation Vm e Ip adresi verdikten sonra kendi tarayıcım üzerinden işlem yapıyorum

http://Faundation_Vm_Ip_:8000/gui adresinden Faundation Vm’e erişebiliriz.

İlk olarak Netmask , Gateway ve DNS bilgilerimizi giriyoruz

Bu bölümde önemli olan 2 bölüm var IPMI kullanıcı adı ve şifresi bize daha sonra çok lazım olacak ben sabit değer olan “ADMIN” olarak ayarlıyorum. Diğer bir önemli husus’ta Memory , Controller Vm’lerimiz için vereceğimiz ram miktarı bizim ölçeklendirmede belirttiğimiz şekilde olmalı.C ihazın kurulumundan sonra yapacağımız Compress , deduplication vs işlemleri için CVM en önemli husus.

2 ayrı yöntem ile Var olan Nutanix Block ları ekleye biliriz.Birincisi Discovery bu yöntem için client’ta IPV6 açık olmalı aynı zamanda.

Diğer yöntem ise Manuel eklemek ben bu kurulumda manuel olarak ekleme ile anlatacağım Add Blocks diyorum ve kaç block kaç node um olduğunu belirtiyorum.

1 Block 3 node için değerleri girmemiz gerekiyor. Her nutanix node’unun IPMI soket girişinde MAC adresleri bulunmaktadır bu MAC adreslerini tablo ya yazarak başlıyoruz arkasından Nutanix cihazlarımız için her node başına 1 IPMI,1 CVM,1Hypervisor Ip adresi kullanıyoruz yani node başına 3 Ip adresinden 3 node için 9 adet Ip adresi giriyoruz.

Nutanix’i diğer Hyperconverged ürünlerden ayıran en temel özellik birden fazla Hypervisor desteği olması tek bir hypervisor’e mahkum kalmıyor ister başlangıçta ister kullanım sırasında diğer hypervisor’lere geçiş sağlayabiliyorsunuz. Nutanix Vmware,Microsoft Hyper-V ve kendi yazılımı olan KVM in geliştirilmiş versiyonu Acropolis i kullana bilmekte.

Ben bu kurulumda Acropolis 4.6.0 kurulumu yapacağım.

Not : Imaging bölümünde seçmek istediğimiz Hypervisor’leri Faundation Vm ‘e upload etmiş olmamız gerekmekte bunun için WinScp gibi programlarla Foundation Vm e bağlana bilirsiniz.

IP adreslerimizi verdik Hypervisor’ümüzü seçtik sırada Cluster var.Cluster’ımızı isterseniz bu aşamada oluşturacağınız gibi daha sonrada yapabilirsiniz.

Cluster’ı oluşturmak için istenilen bilgileri girmeniz yeterlidir. Ben sadece bir Cluster ismi veriyorum diğer bilgileri kurulum tamamlandıktan sonra elle gireceğim.

Bu aşamadan sonradan kuruluma başlayabilir durumdayız.

Run Installation’ı tıkladığınızda öncelikle IPMI lara erişip IPMI configuration larını yapacaktır.


IPMI configuration işlemleri tamamlandıktan sonra kurulum başlayacaktır bu kurulum Node adet’inizle bağlı olmakla birlikte 3adet node ortalama 30 dak sürmektedir.

Alt bölümde şuanda hangi Node’da hangi işlemi yaptığını açıklamaktadır.

Log sekmesine girerseniz detaylı olarak neler yapıldığını görebilirsiniz.

Node’ların kurulumu tamamlandıktan sonra CVM ler first boot ve configuration ları yapılmaktadır.

Kurulum tamamlandı.

Bir sonraki makalede Manuel cluster oluşturma konusuna değineceğiz.

  1. Nutanix Acrpolis Hypervisor Kurulum

  2. Nutanix Manuel Cluster Ayarları

  3. Nutanix Storage Mimarisi

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment