Microsoft Server Server 2012 & 2012 R2

Server 2012 Active Directory Recyle Bin Özelliği

Merhaba Arkadaşlar;

   Bugün  2012 server ile gelen yeniliklerden Recycle Bin’den bahsedicem.Daha önceden bildiğiniz gibi 2008 server’dada kullanılan AD Recycle Bin özelliğinde kimi eksiklikler  vardı,2012 server ile birlikte bu eksikliklerin bir çoğu ortadan kalkmış durumda bunların başındada 2012 attirbute lerin gelmesi bulunuyor.

Hepimizin bildiği gibi 2012 server ile birlikte artk Ad deki işlemlerimizi Ad Administrative Center üzerinden yapıyoruz(ADAC). ADAC üzerinden domain imize seçtiğimizde sağ taraftaki menüde

“Enable Recycle Bin” seçeneği çıkmakta bu seçeneği seçiyoruz.

Seçimimizi onayladıktan sonra ekranımızı bir güncelliyoruz.

Güncelleme işlemi tamamlandığında soldaki genel görünüm menümüze “Deleted Objects” diye bir bölüm gelmekte.AD den silinen öğeler artık direk buraya düşmekte silinirken objenin attirbute’lerininde artık doğrudan geri geldiğini görüceksiniz.Silinen kullanıcının içerisinde bulunduğu yönetim grubu vb gibi değerler artık doğrudan geri gelmekte.

“Deleted Objects” altında silinen kullanıcılarınızı görüş geri alabilirsiniz geri almak için sadece Restore deneniz yeterli.Aynı şekilde geri alırken eski bulunduğu Ou ya değil farkli bir Ou ya da geri alabilirsiniz.

Göründüğü gibi artık  Ad’de silinen objelerin geri alınması oldukça kolay hala tamamlanmış olmasada eskisinden çok daha fonksiyonel olmuş durumda.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment