Vmware

vSphere 6.7 üzerinde PMEM Kullanımı

Merhaba,

Bildiğiniz gibi sanallaştırmada Persistent Memory (PMEM), düşük gecikme süresi ve esnek veri erişimi gerektiren uygulamalar için faydalı olacak yeni bir depolama katmanı sağlayan modern bir teknolojidir. Örnek olarak; Database işlemlerinde yazmada ve geri dönüşlerde çok ciddi performans kazançları sağlar veya Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC) iş yüklerinde,  in-memory check-pointing sayesinde performans artışları gözlenir.

PMEM, belleği ve depolamayı birleştirir. PMEM’in ortalama gecikme süresi 0,5 mikrosaniye den az olduğundan verileri şimdiye dek görülmemiş hızda saklama olanağı sunmaktadır. PMEM, depolama gibi kalıcıdır. Bu, içeriğini güç döngüleri aracılığıyla tuttuğu anlamına gelir. PMEM güzelliği tipik DDR bellek gibi özelliklere sahip olmasıdır; Yani verilere rastgele erişim için byte-addressable adreslenebilir. Uygulamalar, depolama yığınıyla iletişim kurmaya gerek kalmadan yükleme ve saklama talimatları için PMEM’e doğrudan erişebilir.

Bugün, VMware vSphere 6.7 itibariyle PMEM’i bir sanal makineye doğrudan uygulamak için çeşitli seçeneklerimiz var. Sanal PMEM Diski (vPMemDisk) ile bir sanal makine yapılandırabiliriz. Arka planda, bir PMEM aygıtına eşleyen bir sanal SCSI (vSCSI) aygıtı kullanır. Bu nedenle, sanal makine’normal’veri deposu kullanırken olduğu gibi kullanabilir.  Ancak, tam olarak tüm PMEM yeteneklerinden yararlana bilmek için Guest OS üzerinde, Sanal PMEM (vPMem) kullanıp NVDIMM olarak seçebilirsiniz. Bu seçenek, sanal makine VM Hardware sürüm 14 çalıştırıyorsa ve işletim sistemi NVM teknolojisini desteklediğinde kullanılabilir.

Tüm farklı seçenekler ve PMEM’in nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen adresten yararlanın Link

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment