Genel Microsoft Server Server 2012 & 2012 R2

Windows Server 2012 R2 WSUS Yapılandırma 3 – GPO Ayarları

Merhaba ;

Daha önceki WSUS Kurulumu ve WSUS Yapılandırması 2 numaralı makalelerimizde kurulum ve yapılandırma ayarlarını yapmıştık. Şimdi ise yapılandırmamıza Group Policy Management üzerinde yeni bir Ou oluşturarak başlıyoruz.Bu Ou ya WSUS ile güncelleştirmeleri basacağımız Bilgisayarları ekliyoruz.

Yeni eklediğimiz Ou ya Gpo editliyoruz.

Policies – Administrative Templates bölümünden – Windows Components ‘i seçiyorum.


Windows Update‘i seçiyoruz buradaki kurallara ayarlama yapıcaz.

İlk olarak;

Configure Automatic Updates : Otomatik güncelleştirmelerin nasıl çalışacağını belirler.

Specify Intranet Microsoft update service location : Yapılandırdığımız WSUS sunucusunun adresinin belirtidiği bölüm burası. WSUS kurulumu sırasında IIS üzerindeki ayarlamalarda bize verilen adresi yazıyoruz. IIS üzerinde yeni bir directory oluşturmadığımız için http://srv00:8035 yazmamızın yanında yanına portu da yazıyoruz. Bu port’a firewall üzerinden input/output a yetki vermeyi de unutmuyoruz.( Otomatik verilmediyse )

Automatic Updates detection frequency : Otomatik güncelleştirmeleri algılama sıklığı seçeneği. Windows ‘un yeni güncellemeleri sorgulamadan önce ne kadar süre beklemesi gerektiğini seçiyoruz. Ben 2 saati seçiyorum.(Test serverı olduğu için bunu seçiyorum normalde bu kadar kısa seçmek avantajlı değil )

Allow-non administrators to Receive update Notifications :Oturum açmış yönetici olmayan kullanıcıların güncelleme uyarılarını alıp almayacağını belirler. Otomatik güncellemeler açık ise çalışır.

Allow Automatic Updates immediate installation : Otomatik güncelleştimesine hemen izin vermesi seçeneği . Windows servislerini etkilemeyen ve bilgisayarın yeniden başlatılmasına gerek duyulmayan güncelleştirmelerin hemen kurulmasını sağlar.

Delay restart for Scheduled Installations :
Zamanlanmış yüklenmeleri yeniden başlatmayı geciktir seçeneğidir. Yeniden başlatma için belirlenen saatten sonra ne kadar bekleneceğini belirler.

Reschedule Aoutmatic Updates schedule installations :
Zamanı belirlenmiş otomatik güncelleştirmeleri yeniden zamanla seçeneği etkinleştirildiğinde istemci belirlenen saatte güncelleştirmeleri yükleyememişse bir sonraki açılışta yükler .Bu ayar bilgisayar açıldıktan kaç dakika sonra sonra yüklenilmesi gerektiğini belirler.

 Bu ayarları yapmanız yeterli yaptıktan sonra Command’dan Gpupdate/force çekip işi garantiye alıyoruz.Bu serinin son makalesinde yaptığımız ayarlamaların WSUS sunucundan alınması için genel ayarları yapıcaz.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment