Haberler

Yeni 5. Nesil Intel Xeon İşlemcileri Her Çekirdekte Yapay Zeka Hızlandırıcıya Sahip


Intel, Yeni 5. Nesil Xeon İşlemcileriyle Yapay Zeka ve Yüksek Performanslı Hesaplama Alanında Devrim Yaratıyor!

Intel, bugün düzenlenen “AI Everywhere” etkinliğinde, Emerald Rapids kod adlı 5. Nesil Intel® Xeon® işlemcilerini tanıttı. Bu işlemciler, yapay zeka, yüksek performanslı hesaplama (HPC), ağ, depolama, veritabanı ve güvenlik gibi kritik iş yüklerinde watt başına daha yüksek performans ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO) sunuyor.

İşlemcilerin tam listesi burada

Bu lansman, bir yıldan kısa bir süre içinde gerçekleşen ikinci Xeon ailesi yükseltmesi olup, müşterilere önceki nesle kıyasla aynı güç tüketimiyle daha fazla işlem gücü ve daha hızlı bellek sunuyor. İşlemciler, 4. Nesil Intel® Xeon® işlemcilerle yazılım ve platform uyumluluğu taşıyor, bu da müşterilerin altyapı yatırımlarının ömrünü uzatmasını ve maliyetleri ile karbon emisyonlarını azaltmasını sağlıyor.

“Yapay zeka için tasarlanan 5. Nesil Intel Xeon işlemcilerimiz, bulut, ağ ve uç kullanım senaryolarına AI yetenekleri dağıtan müşterilere daha yüksek performans sağlıyor. Müşteriler, ortaklar ve geliştirici ekosistemiyle uzun süredir yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak, daha düşük TCO ile hızlı benimseme ve ölçeklendirmeyi mümkün kılacak sağlam bir temel üzerinde 5. Nesil Intel Xeon’u hayata geçiriyoruz.”

–Sandra Rivera, Intel Yönetici Başkan Yardımcısı ve Veri Merkezi ve AI Grubu Genel Müdürü

5. Nesil Xeon Hakkında: Her çekirdekte yapay zeka hızlandırıcıya sahip olan 5. Nesil Xeon işlemciler, müşterilerin ayrı hızlandırıcı ekleme ihtiyacı duymadan zorlu uçtan uca AI iş yüklerini ele alıyor. Bu, 20 milyar parametre altında büyük dil modelleri (LLM’ler) üzerinde %42’ye kadar daha yüksek çıkarım performansı ve 100 milisaniyenin altında yanıt süresiyle mümkün oluyor.

Bu işlemciler, önceki nesil Xeon’a kıyasla genel işlem performansı için ortalama %21 performans artışı sağlıyor ve müşteri iş yükleri arasında ortalama watt başına %36 daha yüksek performansa imkan veriyor. Tipik beş yıllık yenileme döngüsünü takip eden ve daha eski nesillerden yükseltme yapan müşteriler, TCO’larını %77’ye kadar azaltabilir.


5. Nesil Xeon İşlemciler: Gelişmiş Performans ve Verimlilik Artık Tüm Müşterilerin Ulaşabileceği Mesafede

Özet:

 1. Nesil Xeon işlemciler, önceki nesillere göre önemli performans ve verimlilik artışı sunuyor.

Detaylı Açıklama:

Intel, 5. Nesil Xeon işlemcilerle birlikte müşterilere ve ortaklara etkileyici performans artışı ve verimlilik getiriyor. Bu yeni işlemciler, birçok kritik iş yükünde optimize edilmiş performansın büyümesini de sağlıyor.

 1. Nesil Xeon işlemciler, her işlemcide maksimum 64 çekirdek ve önceki nesile göre neredeyse 3 kat daha fazla önbellek sunuyor. Ayrıca, her işlemci için 8 adet DDR5 kanalı ve 5.600 MT/s’ye kadar DDR5 desteği ile daha hızlı bellek performansı sağlıyor. Intel UPI 2.0 teknolojisiyle de işlemciler arasında veri aktarım hızını 20 gigatransfer/saniyeye kadar çıkarıyor. Seçili bulut sağlayıcılar, 5. Nesil Xeon işlemci tabanlı örneklerde CXL Tip 3 iş akışlarını destekleyecek.
 2. Nesil Xeon işlemciler, önceki nesil anakartlarla uyumlu olduğu için müşterilerin kolayca yükseltme yapmasına imkan veriyor. Cisco, Dell, HPE, Lenovo gibi önde gelen üreticiler ise 2024’ün ilk çeyreğinde geniş bir yelpazede tek ve çift yuvalı sistemler sunacak. Büyük bulut sağlayıcılar da yıl boyunca 5. Nesil Xeon işlemci tabanlı örneklerin kullanılabilirliğini duyuracak.

Intel’in sunduğu Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX) teknolojisi, sanal makine (VM) düzeyinde gizlilik ve güvenliği artırıyor. Bu teknoloji, veriler üzerindeki gizliliği ve kontrolü güçlendiriyor. 4. Nesil Xeon işlemcilerle bu yılın başlarında piyasaya sunulan ve seçili bulut sağlayıcılar tarafından desteklenen Intel TDX, 5. Nesil Xeon işlemcilerin lansmanı ile birlikte tüm OEM ve bulut çözümü sağlayıcılarına genel olarak kullanıma sunulacak. Intel TDX gizli VM’lerde, konuk işletim sistemleri ve VM uygulamaları, platformaki bulut ana bilgisayarı, hipervizör ve diğer VM’lerden gelen erişimden izole edilir.

Önemli Noktalar:

 • Intel, yeni Xeon işlemcilerle performans ve verimlilik çıtasını daha da yükseltti.
 • Müşteriler ve ortaklar, önemli performans artışı ve optimizasyonlardan faydalanacak.
 • Geniş uyumluluk ve güçlü donanım, kolay geçiş ve geleceğe dönük çözümler sunuyor.
 • Artan güvenlik ve gizlilik ile kritik veriler daha iyi korunacak.

Intel’in 5. Nesil Xeon işlemcileri, yapay zeka, bulut bilişim, yüksek performanslı hesaplama ve daha birçok kritik alanda devrim yaratma potansiyeli taşıyor. Bu yeni işlemciler, performans, verimlilik ve güvenlik konusundaki yenilikleriyle, teknoloji dünyasının geleceğini şekillendirmeye hazır.

Intel Geleceğe Hazırlanıyor: Yeni Xeon İşlemciler ve Daha Fazlası

Özet:

 • Intel, 4. ve 5. Nesil Xeon işlemcilerin lansmanıyla müşterilerine verdiği sözleri yerine getiriyor.
 • 2024’te gelecek Sierra Forest ve Granite Rapids işlemciler, güç verimliliği ve performans açısından önemli ilerlemeler sunacak.
 • Sierra Forest, E-çekirdek verimliliği ve 288 çekirdeğe kadar destek ile 2024’ün ilk yarısında, P-çekirdek performansına sahip Granite Rapids ise yakın zamanda piyasaya sunulacak.

Detaylı Açıklama:

Intel, 2023’ün Ocak ayında 4. Nesil Xeon işlemcileri ve bugün 5. Nesil Xeon işlemcileri ile müşterilerine verdiği yol haritası taahhütlerini yerine getirmeye devam ediyor. Geleceğe bakıldığında, 2024’te piyasaya sürülecek Intel Xeon işlemciler, güç verimliliği ve performans açısından önemli ilerlemeler sunacak. E-çekirdek verimliliği ve 288 çekirdeğe kadar destek ile donatılmış Sierra Forest, 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürülecek. Bunu, P-çekirdek performansına sahip Granite Rapids yakından takip edecek.

Daha Fazla Bilgi:

 • Intel Accelerates AI Everywhere with Launch of Powerful Next-Gen Products (Intel Her Yerde AI’yi Güçlendiriyor)
 • Intel Unveils Future-Generation Xeon with Robust Performance and Efficiency Architectures (Geleceğin Xeon’u: Güçlü Performans ve Verimli Mimariler)
 • 5th Gen Intel Xeon Processors (5. Nesil Intel Xeon İşlemciler)
 • AI Everywhere Event (AI Her Yerde Etkinliği)
 • Intel’s ‘AI Everywhere’ Event (Intel’in AI Her Yerde Etkinliği)

Teknik Detaylar:

 1. Nesil Xeon işlemciler, 4. Nesil Xeon’a kıyasla %21’e kadar ortalama performans artışı sunuyor.

Görseller:

 • Grafik 2: AI Inference, HPC, Networking, Web ve Cloud Native, Infrastructure ve Storage

Gelecek Vaat Ediyor:

Intel, yeni Xeon işlemcilerle müşterilere daha fazla güç ve verimlilik sunarak teknoloji dünyasını geleceğe hazırlıyor. Sierra Forest ve Granite Rapids gibi gelecek nesil işlemciler, performans ve verimlilik çıtasını daha da yükseltecek. Intel, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya ve yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment