Anasayfa / Microsoft / Server / Exchange Server / Exchange 2013 Receive Connector Ayarları

Exchange 2013 Receive Connector Ayarları

Merhaba ;

Bu makalemde sizlere Exchange 2013 te Receive Connector ayarlarından bahsedeceğim bildiğiniz gibi receive connector kurum dışından gelen mail’lerin kabul edildiği noktadır.Exchange’in eski versiyonlarından itibarem (2007 ve 2010) connector’ümüz otomatik oluşmakta.Receive connector’ün aktif ve sorunsuz çalışması için MX ayarları ve Firewall üzerinde ayarlamaların yapılmış olması şart’tır.

ECP Panelimizden > Mail Flow > Receive Connectors sekmesine geliyoruz. Default’ta gelen
adıyla Client Frontend “SUNUCUADI” nı seçip editliyoruz.

General sekmesinde başlıca ayarımız olan dışarıdan gelen Max. Mail boyutunu bu bölümden belirliyoruz.Bunun haricinde Protocol Level olarak ayrıntılı uyguma istersek Verbose’a çekebiliriz.Diğer ayarlar için Security ve Scop sekmelerini inceleyelim.

Security sekmesindeki en önemli ayar Permission Groups sekmesindeki Anonymous users seçeneğidir bu seçenek işaretli olmazsa Exchange sunucumuz dışardanmail alamaz.

Scoping sekmesinde ise Ip adresleri grupları tanımlaya biliriz bunun haricince bağlantı portlarının tanımlandığı kısımdır.

 

Exchange 2013 te Receive Connector ayarları için yapmamız gereken temel ayarlar bu kadar.

 

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir