Exchange Server

Exchange 2016 Lisanslama Türleri

Exchange Server 2016 sürümleri de sunucu ve istemci olmak üzere her iki açıdan lisanslanmalıdır.

Exchange Server 2016 Sunucu Lisansı (Server License)

Exchange Server 2016 iki sürüme sahiptir ve özellik açısından aralarındaki tek fark destekledikleri Mailbox Database sayılarıdır. Geriye kalan tüm teknik özellikler ve yetenekler her iki sürüm için de geçerlidir.

  • Exchange Server 2016 Standard Sürüm: En fazla 5 adet Mailbox Database destekler. Bu yüzden daha küçük ve orta ölçekli şirketler için uygundur. Ayrıca daha büyük ölçekli yapılarda özellikle maliyet avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir..
  • Exchange Server 2016 Enterprise Sürüm: 100 adete kadar Mailbox Database destekler. Daha çok büyük ölçekli, kullanıcı ve organizasyon sayısı fazla şirketlere hitap eder.

Bu bilgiler doğrultusunda baktığımızda, Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan her Exchange Server 2016 için bir adet uygun sürüm sunucu lisansı gerekir.

Exchange Server 2016 İstemci Erişim Lisansı (CAL – Client Access License)

Exchange Server 2016 için iki farklı istemci erişim lisansı vardır ve her biri belirli sunucu özellikleri için kullanım hakkı getirir. Diğer taraftan CAL sürümünün Exchange Server sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Mesela ortamınızdaki Exchange Server 2016 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istiyorsanız, Standard CAL + Enterprise CAL alıp sunucu lisansından kaynaklanan 5 Mailbox Database limiti dışındaki tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Exchange Server 2016 Enterprise yapısında Standard CAL ile lisanslama yaparak sadece belirli özellikleri kullanıma alabilirsiniz.

  • Exchange Server 2016 Standard CAL: Tek başına satın alınabilir ve belirli sunucu özelliklerinin kullanım hakkını sağlar.
  • Exchange Server 2016 Enterprise CAL: Standard CAL üzerine satın alınabilir ve belirli sunucu özelliklerinin kullanım hakkını getirir. with Services ve without Services olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. With Services, Exchange Online Protection ve Office 365’te DLP sağlarken without Services bu iki özelliğin kullanım hakkı yoktur. Ama üzerine ayrıca satın alınabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda baktığımızda, Exchange Server 2016 sürümlerinden hizmet alan her bir kullanıcı için uygun sürüm istemci erişim lisansı gerekir.

İstemci Erişim Lisansları ve Özellik Kullanım Hakları

Hangi Exchange Server 2016 istemci lisansının hani özelliklerin kullanım hakkını sağladığıyla ilgili bir tablo:

Özellik

Standard CAL

Enterprise CAL

E-posta, Takvim, Kişiler ve Görevler

Evet

Evet

Outlook web erişimi (OWA)

Evet

Evet

Outlook ve OWA için uygulamalar

Evet

Evet

Site Mailbox’lar

Evet

Evet

Rol tabanlı erişim yetkilendirmesi (RBAC)

Evet

Evet

Journaling

Database Başına

Kullanıcı/Dağıtım Listesi Başına

Retention policies

Evet

Evet

Multi-mailbox search

Evet

Evet

Journal Decryption

Hayır

Evet

Unified Messaging

Hayır

Evet

In-Place Archive

Hayır

Evet

In-Place Hold

Hayır

Evet

Data Loss Prevention (DLP)

Hayır

Evet

Information Protection and Control

Hayır

Evet

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment