Vmware

ESXI Root Password Resetleme

Merhaba,

Bu yazıda sizlere sıkça yaşanan durumlardan biri olan ESXI hostların root şifresinin kaybedilmesi sonucunda oluşan tatsız duruma ait bir çözüm yolu aktarıcam.Öncelikle senaryomuzda vCenter’a ekli bir hostlarımızdan birinin root şifresine erişemiyoruz bu durumda ESXI host’u yönetemiyoruz demektir.Ortamınızda AD varsa ( vCenter’la entegre olsun yada olmasın ) bu sorunu çözmek çok kolay.

Öncelikle vCenter’dan ESXI host umuzu seçip Configure >Authentication Services>Joing Domain e geliyoruz.

Domain bilgilerimizi yazıp ESXI hostumuzu domain e dahil ediyoruz.

ESXI host’umuzun domain e dahil olduğu gördükten sonra AD üzerinde Computers bölümüne fqdn kaydımız gelmiş mi diye ve/veya Configure > TCP/IP Configuration tabından DNS bilgileriniz doğrumu diye kontrol edebilirsiniz.

Bu işlemler bittikten sonra yapmamız gereken işlem AD üzerinde bir adet Security Group oluşturmak bu grup’a default değerlerde ” ESX Admins” ismini vermemiz gerekiyor farklı bir isim vermek isterseniz öncelikle

Yine Host üzerinde Advanced System Settings e gelip ” Config.HostAgent.plugins.hostsvc.esxAdminsGroup ” burda yazan group name i değiştirmemiz gerekiyor ben vSphere Admins olarak değiştirdim.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra AD de oluşturduğunuz gruba gerekli kişi veya kişileri ekledikten sonra ESXI hostunuza domain hesabıyla bağlanıp şifre resetleme işlemini yapabilirsiniz.

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment