Vmware vSan & VxRail

Vsan da Deduplication ve Compression Nasil Aktif Edilir

vSAN

Merhaba,

Günümüz teknolojisinin en güçlü depolama elemanlarından biri deduplicationdir. Deduplication teknolojisi datayı birkaç defa referanslamak yerine bunu bir kerede referanslar.
Bu da muazzam bir data azalmasina beraberinde getirir. Örneğin deduplication oranı 6 ya 1 olan 600GB lik bir datanız oldugunda bu datanın sadece 100 GB i yedeklenecektir.


Compression ise aynı alan içine daha fazla data sıkıştırabilecegimiz baska bir teknolojidir.

Vsan’ın içinde deduplication ve compression ın çalışma mantığıysa cache tierde başlar.

En iyi performansa ulasmak icin vSan en sıklıkla refere edilen datayı cache aygıtının içinde tutar. Böylece en çok kullanılan data sıcak ve kullanım icin uygun olur. Ama deduplication her cache tier de yapılmaz yerine kapasite tier ını kullanır.Data cache için refere edilmedigi zaman soğuk olur ve vSan datayı kapasite tierine gönderir. Vsan daha sonra datayı kapasite tierinde dediplications eder

Sonrasında VSAN blok u SHA1 Hashing ile fingerprint eder. Eğer vSAN bir eşlesme ile karşılaşırsa data hali hazırda olan hash ile refere edilir ve o block un datasını refere edilmesi için günceller. Ama eğer bir eşleşme olmazsa blok *fingerprintlenir* ve data tutulur.

Compression ın son aşaması olarak. Eğer vSAN dedup edilen 4 Kb datayı 2 Kb yada daha az bir değere compresslerse bu işlem gerçekleşir. Eğer yapılamazsa orjinal boyutunda tutulur. Bu daha fazla data elenmesine olanak tanır.Görüldüğü üzere bu teknoloji büyük alan kazandırmaya sağlıyor.

Kullanıma nasıl başlarız? Neyse ki VSAN bu özellikleri kullanmayı çok basit hale getirdi.

vSAN ‘DA Dedupe/Compression

 • Aynı anda aktif edilmelidir ikisi ayrı ayrı aktif edilemez
 • Disks group aktif edildiginde disklerle birlikte bir grup halinde ve ayni disk grubunun icinde aktif edilmelidir
 • 4 Kb blok seviyesinde yapılır
 • Eğer vSAN dedup edilmiş 4 Kb bloku 4 Kb den 2 Kb ye düşürebilirse bunu yapar yoksa orjinal boyutunda bırakır.
 • Sha1 hash i deduplication için kullanilir
 • Lz4 compression için kullanılan bir compresion algoritmasidir
 • Tek cihazın hatali olması tüm disk grubunun hatalı/saglıksız olduğunu gösterir
 • Deduplication/Compression
  disk grubu seviyesinde yapilir.

  Yukarıda belirtilen özellikler VSAN’ı deploy ederken düşünülmelidir. Ama performans içerikleride düşünülmelidir.

  Vsan cluster ın tamamen flash olması ilk ve en bütük gerekliliktir. Sadece cache aygıtları değil tüm kapasite aygitlarida flash olmalıdır.

  Bu gereklilik datayı dedup etmek için gerekli olan performansla ilişkilidir.Seçilen flash aygıtlar ve özellikle flash dayanıklılığı dikkatlice ele alınmalıdır. Dedup ve Compression diskte meşgul olacağından/mesgul edeceginden flash aygıtının gerekli özelliklere -özellikle uzun ömürlü olmasından- sahip olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü yukarda belirtildigi gibi 1 aygıt hatasıi tüm disk grubunu hatalı gösterecektir.

  Başka önemli bir husus ise data bölgelendirmesidir.

  Dedup ve comp aktif edildiginde cluster seviyesinde aktif edilir. Ama dedup ve comp disk grup seviyesinde yapılır.Buda sadece o spesifik disk grubunun içindeki elemanların birbirlerine karsi dedup edilebileceği demektir.Baska bir deyişle eğer baska bir disk grubu içinde ayni VM ye sahipseniz, farklı disk gruplarindaki 2 aynı VM ler birbirleriyle deduplication yapmaya izin vermeyeceklerdir. Ama eğer VM ler ayni disk grubu içindelerse birbirleri arasında dedup edebileceklerdir.

  Öncelikle daha önce belirtilgidi gibi bu özelligi aktif etmek için disklerimizin tamamen flash olması gerekir. Bu lab ayarlari oldugundan kapasite diskini bu özelligi göstermek adina flash diye işaretledim. Demo icin disk grup larını ayırdım ve hepsini flash olarak yeniden yaratacagım.

  Bu eger tüm disk gruplariniz flash ise gerekli değildir.

  Görüldüğü gibi şuan tüm aygıtlar cahce ve kapasite icin flash durumdadır.  Şimdi tüm adımları yeni disk grupları yaratmak için yeniden uyguladık artık Dedup ve comp u aktif etmek icin devam edebiliriz.

  Cluster>Config > Vsan >General


  Deduplication ve Compression altında disabled a gelip enable a çekiniz.


  Deduplication ve Compression açık hale getirdik.  ** Çok önemli uyarı**  Bu değişiklik VSAN içindeki tum disklerde rolling reformat gerektirecektir.

  Bunun ilk başta yapılması daha mantıklıdır. Çünkü Data’nın taşınıp format atılıp tekrar geri taşınması zaman alacaktır. Bunu canli data ile (live data) aktif etmek istiyorsanız iyi bir backup almanizi öneririm.Data kaybının hiç oluşmaması gerekir ama her zaman en kötüsü için hazırlıklı olmak bizim işimizin doğasında var. Yeniden ayarlama aşamasında disk gruplarinin kaldirilmasi/tekrar yeniden oluşturulması ve formatlanması gibi işlemler görülecektir.  Hepsi bukadar bu asamada dedup ve comp u sorunsuz sekilde aktif ettik.

  Umarım Faydalı olur

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment