Vmware

vSphere 8 ile Gelen Storage Tabanlı Yenilikler

 

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi vSphere 8 ile birlikte bazı heyecan verici duyurular yapıldı. Veri Depolama ile ilgili heyecan verici özellikler ve geliştirmeler de eklendi. 

vVol’lerin NVMeoF Desteği

Sanırım en büyük duyuru, NVMeoF ile vVol’lerin desteklenmesidir. NVMeoF, belli nedenlerden dolayı sektörde popülerlik kazanmaya devam ediyor. NVMeoF ile tipik SCSI’ye  göre daha iyi performans ve daha düşük latency süresi elde edersiniz. NVMe flash sistemler için tasarlanmıştır ve all -flash çözümleri SCSI kullanmak doğal bir darboğaz yaratmaktadır. 
NVMeoF vVols ile her vVol objesi NVMe name space olur. Bu name space  alanları daha sonra bir ANA grubuna gruplandırılır. NVMe ile komutların çoğu vSphere ana bilgisayarları ve grup arasında daha verimli iletişim için In-Bant içinde çalışır.

VMware, vVol’lerin en son depolama teknolojileriyle güncel kalmasını sağlamak istiyor  bunun için yatırım yapamaya devam ediyor.

vVols Geliştirmeleri

vVol’de performansta bazı iyileştirmeler;

  • Swap ı iyileştirmeleri yapıldı. Güç açma veya kapama ve vMotion performansı sırasında iyileştildi,
  • vSphere sistemlerinden gelen VM Home sorgularından kaynaklanan ek gecikmeler düzeltildi,

NVMeoF Geliştirmeleri

VMware ayrıca NVMeoF için bazı iyileştirmeler;

  • Yeteneklerini daha da artırarak name space ve path limitlerini 256 NS ve 2k ya yükseltti.
  • NVMe cihazı için rezervasyon desteğini genişledi. Bu, müşterilerin bir NVMeoF Veri Deposunda Microsoft WSFC gibi cluster uygulamalar için cluster VMDK özelliğini kullanmasına olanak tanıryor
  • Esxı’de gelişmiş NVMe Keşif Hizmeti desteği. Bu, ortamdaki NVMe denetleyicilerini keşfederken NVMe-TCP kullanırken bulma işlemini basitleştiriyor.

Space Reclamation

vSphere 6.7’de desteklenen Veri Depolarına otomatik space reclamation özelliği getirilmiş.. Bazı durumlarda, çok sayıda Veri Deposuna ve yüzlerce hatta binlerce sanal makineye sahip büyük ortamlarda müşteriler, büyük çaplı reclamation tanımlamalarla sorun yaşadıklarını bildirmişler (sanırım ülkemizde böyle sorunlar yaşayan olmamıştır :)). 
 

VMFS ve vSANDirect Disk Sağlama Depolama İlkesi

DevOps yöneticilerinin Storage Policy Based Management yoluyla disk provision türünü seçmesine imkan tanıyor. Artık bir storage class ile eşleştirilmiş bir SPBM ilkesi kullanabilir ve EZT, LZT veya thin provisioning tanımlayabilirsiniz.

NFS Geliştirmeleri

 vSphere 8’de NFS unutulmamış ve küçük dokunuşlar yapılmış, NFS bağlantıları başarısız olduğunda yeniden deneme ve NFS bağlatı doğrulması özellikleri eklenmiş.

Her özellik hakkında daha ayrıntılı bilgi için, aşağıdaki teknik makaleye gidin: core.vmware.com.

vSphere 8 Çekirdek Depolama Alanındaki Yenilikler

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment