vSan & VxRail

vSan 8.0 Duyruldu

vSphere vSan8

Herkese Merhaba,

VMware’in eski adıyla Vmworld yeni adıyla VMware Explore Amerika tamamlandı. Şüphesizki her etkinlikte olduğu gibi konuşacak, yazacak, öğrenecek bir çok konu var. Bunlardan en çarpıcılarından biri tabiki vSan’da gelen yenilikler oldu. vSan’da bir takım agresif değişiklikler gelmesi gerektiğini uzun süredir düşünüyordum.Ve geldi..

Hepinizin bildiği gibi son yıllarda bir HDD üzerinde sağlana bilen performans ve kapasite dudak uçuklatan noktalara geldi. Teknolojik gelişim bu kadar sağlam olurken fiyatlarında artık el yakmaması bizler için sevindirici haberdi.SATA,SAS,SSD derken artık NVMe’leri gündelik hayatlarda konuşuyor 2 disk group 5 er kapasite diski ile çıklgın I/0 değerleri zorlana biliyor.

Sadece disk anlamında değil aynı zamanda sunucu CPU çekirdek sayıları son yıllarda önemli ölçüde arttı hatta bunu kontrol altına almak birazda AMD’ye olan güvensizlikten kaynaklı lisanslamalara Core bazlı lisans sınırları geldi.

25/50/100Gb ağ iletişimi gün geçtikçe standart haline gelmeye başlıyor.

Bütün bu donanımsal gelişmelerin sonucu,VMware müşterileri son kullanıcılar kapasite verimliliği, şifreleme gibi veri hizmetleri talep ederken, uygulamalarına daha fazla sanal kaynak atayarak daha fazlasını yapmalarını istemek hayatımızın bir parçası oldu..

2012’den bu yana gelen gelişimi yaşıyor olmak ayrı bir duygu sanırım :)

Hayatımıza giren ve NVMe tabanlı flash aygıtlar; depolama aygıtlarındaki darboğazı ortadan kaldırırken, veri ve metadata’yı verimli bir şekilde kullanırken, cihaz kapasiteleri büyüdükçe zorlayıcı ölçekte operasyonlarıda mümkün kılıyor. VMware, donanımdaki bu evrimi devrimci bir şey yapma fırsatı olarak gördü.

log-structured file system; vSAN LFS olarak bilinen vSAN yığınındaki bu yeni katman, yeni verileri hızlı ve verimli bir şekilde almasını sağlar. vSAN LFS ayrıca Vsan’ın meta verileri yüksek verimli ve ölçeklenebilir bir şekilde depolamasına olanak tanır.

log-structured object manager and data structure; Bu katman, meta veriler için gereken yükü en aza indirirken büyük yazma yüklerini kolaylıkla sağlayabilen ve yeni yüksek performanslı blok motoru ve anahtar değer deposu etrafında oluşturulmuş yeni bir tasarımdır.

Yeni tasarım, vSan’ın verimli bir şekilde fiziksel cihazlara veri gönderebilme yetenekleri için özel olarak geliştirildi.

vSan 8 ‘in çıkmasındaki en temel sebep fiziksel dünyadaki olumlu gelişmeler olduğu aslında donanımla yazılım dünyasının uyumlu çalışması için gereken güncelleme olduğu aşikar. Örneğin, işlemci yükünü azami seviyede kullanmak için verileri artık en üst katmanda sıkıştırılır ve şifrelenir.

Checksums,işlemlerini en azami süreye indirmek için yapılan işlemleri ikinci kez yapmamak için tekrar kullanır.

LFS sayesinde, performanstan ödün vermeden verileri esnek ve kapasite açısından en verimli bir şekilde yazabilir.

Ve son olarak, tamamen yeni bir Snapshot hizmeti katıldı.

Yeni Yetenekler ve Daha İyi Sonuçlar

Günün sonunda mevcutta çok iyi çalışan vSan’a gelen yenilikler

  • RAID-5/6 methodunda RAID-1 performansına yakın değerler ile kapasite verimliliği sağlar,
  • En az 3 Node’a  sahip cluster’lar için RAID-5 kullanma opsiyonu,
  •  4KB veri bloğunda vSAN OSA’ya göre 4 kata kadar daha iyi sıkıştırma oranları,
  • Şifreleme işlemlerinde daha az yük ile performans optimizasyonu,
  • Resynchronization işlemleri sırasında network trafiğini yöneterek sanal makinelerin performanslarının etkilenme seviyesini düşürür,
  • vSAN 8’de tek bir katman kullılması sayesinde özel önbellek aygıtlarını (cache disk) kaldırarak daha düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO) sağlar,
  • Disk gruplarının yapısını değiştirerek daha küçük hata etki alanları sağlar,
  • Yeni gelen snapshot yöntemi son derece hızlı ve tutarlı performans sunar.Bu performans sayesinde 100 kata kadar daha hızlı snapshot alınabilir ve yedek alma operasyonları kısalabilir.

VMware, vSAN Express Depolama Mimarisinin bu son nesil donanıma geçen tüm müşterilerimiz ve bulut sağlayıcılarımız için ideal olduğuna inanıyor.
Performanstan ödün vermeden kapasite açısından verimli ve yüksek performanslı depolama çözümü sunmak, kapasite için talep edilen tüm depolama aygıtlarını kullanmak ve yeni sıkıştırma güncellemeleri ile vSAN ESA lehine önemli ölçüde değiştiriyor.

vSAN ESA Cache disklerini ve Disk grupları

Vsan’ın normal (OSA) sürümünde disk grupları ve önbellek (cache) aygıtları kavramını kullanmaya devam ediyoruz.

Depolama alanındaki, özellikle NVMe alanındaki gelişmeler göz önüne alındığında, Depolama Havuzlarının yeni bir depolama konseptini (vSAN için) tanıtıyor. Bir vSAN düğümündeki her depolama aygıtı, pahalı depolama aygıtlarının cache vb. İçin ayrılması yerine depolama havuzunda kullanılacaktır.

OSA gidiyor mu?

Panik yok! Yakın gelecekte OSA bizleri terketmeyecek.Vmware müşterilerinin bir çoğunun çok çeşitli donanımlara büyük yatırımlar yaptığını biliyor ve müşteriler bu yapılandırmalar için vSAN OSA’yı güvenle kullanmaya devam edebilirler.

vSAN 8, yazma arabelleği kapasitesini 1,6TB’a çıkardığımız ve diğer özellik geliştirmeleri yaptığımız VMware’in OSA’da nasıl iyileştirmeler yapmaya devam ettiğinin harika bir örneğidir.
(Rakip Vendor’lardan biri yıllardır kullandığı bir argüman daha tarihin tozlu sayfalarına karıştı)

 OSA ile çalışan vSan cluster’larında Vsan’ın en son sürümüne yükseltmeye devam etmek, mevcut donanımınızı en etkin şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Detaylı makaleler ilerleyen günlerde :)

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment