Anasayfa / Virtualization / Citrix / Citrix XenDesktop 7.12 Delivery Group Oluşturma

Citrix XenDesktop 7.12 Delivery Group Oluşturma

Merhaba,

Daha önce Kurulum ve Machine Cataloglarını oluşturduğumuz yapımızda sıra geldi Delivery Group oluşturmaya.

  1. Citrix XenDesktop 7.12 Kurulum
  2. Citrix XenDesktop 7.12 Site Konfigürasyonu
  3. Citrix XenDesktop 7.12  Machine Catalog Oluşturma
  4. Citrix XenDesktop 7.12  Delivery Group Oluşturma

Delivery Group için şu tanımı yapabiliriz Machine Catalogla oluşturduğumuz VDI makinaları üzerinde hak denetimini yaptğımız bölümdür.

Öncelikle Delivery Group tabına geliyoruz ve Create Delivery Group diyoruz

Daha sonra oluşturmuş olduğumuz MC u seçiyoruz

Bu aşamada Allow any authenticated users to use this DG seçeneğini seçersek domainde olan herkes kullana bilir demektir , diğer seçenek olan Restrict use this DG u seçersek sadece sadece belirtmiş olduğumuz kullanıcılar kullana bilecek demektir.

İlerleyen dönemlerde bu konu için ayrı bir makale yazıcam ama çok basit ve hızlı olarak bashsetmek gerekirse bir Master imajdadan Application sanallaştırma yapmak istiyorsan bu bölümde Sanallaştıracağımız Applicationu seçerek ilerleye biliriz.

Ben Örnek olarak artık klasik olan Calculator ve Snipping tool’u kullanıyorum

Aynı Delivery Group içerisinde birden fazla departman için birden fazla tanımlama yapabilmeye olanak sağlanıyor. Eskiden oluşturulan bir Machine Catalog için oluşturulan Delivery Group lara tek bi Delivery Group name verebiliyorduk.Dolayısıyla çok sayıda Machine catalog oluşturmamız gerekiyordu.Şimdiyse aynı programları kullanan bir kullanıcı tipi için  tek bir Machine Catalog oluşturup içerisinde farklı isimlerle hak yönetimi yapabiliyoruz.

Örn: Muhasebe ve Finsans kullanıcıları aynı programları kullanıyorlar siz her ikisi içinde ayrı ayrı MC oluşturmak yerine Muhasebe için ayrı Finans için ayrı atamaları yapabilirsiniz bu bölümden oluşturabilir kullanıcılarını atayabilirsiniz.

Son olarak Delivery Group ismimizi verip kaydediyoruz.

Store Front tan erişim sağlayıp girdiğimizde oluşturmuş olduğumuz Application makinasına erişebiliriz

Veya Apps bölümünden belirlemiş olduğumuz Applicationları kullana biliriz.

Yapımız artık hazır.

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir