Virtualization Vmware vSan & VxRail

VxRail 4.7 ile Gelen Yenilikler

VxRail

Merhaba,

Vmword Lasvegas’ta duyurusu yapılan vSan 6.7 ve Vmword Barcelona öncesin duruyulan vSan 6.7u1 sürümü ile çok yakında gelecek olan VxRail 4.7 ‘in bir çok yeni özellik geliyor.

Bunlardan bazıları;

 • VCenter ile VxRail Manager entegrasyonu.VxRail Manager 4.5 versiyonunda VxRail Manager ayrı bir sanal makine halinde bulunuyordu 4.7 ile birlikte bu değişiyor tüm VxRail altyapınız şimdi tamamen işlevsel olan vCenter HTML5’den yönetilecektir.
 • VxRail Manager artık Multi Cluster yönetebilecek.
 • vSan artık SCSI kalıcı rezervasyonlarını destekleyecektir, bu da paylaşılan ISCSI disklerinin fiziksel / sanal makineler için kullanılabileceği ve Microsoft Failover Clusters destekleneceği anlamına gelir.
 • VxRail, vSphere standart lisanslarına sahip cluster’ların, versiyon yükseltme işlemleri sırasında DRS ile sanal makinelerin otomatik taşınmasına izin verecek ve bu da süreci standart lisanslı kümeler manuel işlem gereksinimlerini ortadan kaldıracaktır.
 • vCenter şimdi, farklı FTT değerlerine sahip ( RAID1, RAID5 ve RAID6 gibi ) farklı yapılandırma senaryolarında kullanılabilen kullanılabilir disk kapasitesini gösterecektir.
 • TRIM / UNMAP artık destekleniyor, bu da sanal makine veri depoları için otomatik alanın yeniden kazanılması anlamına geliyor.
 • Artık daha fazla sağlık kontrolleri ve destek grafikleri, sorun giderme işlemini çok daha kolay bir hale getiriyor.
 • VxRail manager kurulum öncesinde ağ gereksinimlerinin belirlenmiş Dell network switchleri üzerinde otomatik olarak yapılmasını sağlayacak.
 • VxRail kurulumlarında artık kendi içerisinde haberleşmesini sağlayacağı ayrı bir ağ katmanı olacak. Bu sayede VxRail sistemleri içerisindeki trafik izole edilecektir.

Bu gelişmelerden sonra vSan 7.6 U1’in kullanılmasıyla VxRail’in yetenekleri bir kat daha arttı. Bunlar harika geliştirmeler ve VMware/Dell EMC HCI tarafında hızlanmaya devam ediyor.

VxRail çözümü içerisinde geçmişten bu güne gelen ve diğer HCI çözümlerinde bulunmayan bir çok fark bulunduğunu biliyoruz;

 • Node başına 5 VM için Recover Point for VM
 • vRealize Log Insight ürünleri ücretsiz geliyor

Bu özellikler sayesinde VxRail pazarda çok ciddi bir güç konumuna geliyor. Kullanıcılar ilk günden itibaren verilerini felaket kurtarma merkezlerine replike etmek için ekstra bir üreticiyle ya da ekstra bir çözüm aramak yerine bütün çözümü VxRail paketi içerisinde görebiliyor.

Ayrıca bilindiği gibi Recover Point Snapshot bazlı değil I/O bazlı replike yaptığı için veri koruma anlamında sektörüdeki diğer replike ürünlerine göre çok fazla bir katma değer sağlıyor.Replikasyon I/O bazlı yapıldığı için sorun oluşmadan hemen öncesine dönme imkanı sunuyor. Bu dilerseniz bir kaç saniye dilerseniz bir kaç dakika da olabilir.

Son kullanıcılar datalarını felaket kurtarma merkezlerine senkron veya asenkron olarak replike edebilebilir. Aynı zamanda local’de bulunan ikinci bir lokasyonada local protection için  replike edebilmelerine imkan tanıyor. Bu opsiyonda aynı anda kullanıla biliyor.

VxRail çözümü içerisinde Recover Point for VM ürününü kullanmak istediğinizde dilerseniz çözümün iki ucunada VxRail cluster’ı konumlandırıla bileceği gibi felaket kurtarma tarafındaki sistemler geleneksel mimaride olmasında da herhangi bir engel bulunmuyor.

VxRail çözümü içerisinde sadece datalarının felaket kurtarma merkezlerine aktarılması değil, Vmware vRealize Log Insight ürünüyle birlikte Operasyon Yönetimi ile VMware vSphere için günlükleri analiz edebilir ve tüm BT ortamınızdaki verileri analiz etmek için merkezi bir günlük yönetimi çözümü kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment