Anasayfa / Microsoft / Server / Exchange Server / Exchange 2013 X-Originating-IP Header Bilgisinin Kaldırılması

Exchange 2013 X-Originating-IP Header Bilgisinin Kaldırılması

Merhaba ;

Bu makalede Exchange 2013 üzerinde Ip ve Header bilgisi gizlemeyi anlatacağım. Aklınıza hemen neden buna ihtiyacınız olsun ? sorusu gelebilir devir bildiğiniz gibi bilgi hırsızlı devri oldu gerek yazılı ve görsel medyadan gerekse çevrenizden insanların sistemlerine yapılan saldırıları hepimiz duymuşuzdur. Mail sunucunuzun Ip adresini gizlemek DDOS atak vb gibi saldırıları yemenize engel olur.Lafı fazla dolandırmadan hemen aksiyon kısmına geçelim :)

Exchange Management Panel’e giriyoruz ( https://DomainAdi/ECP )

Mail Flow > Rules > + > Crate a New Rule diyoruz.

Kuralımız için bir isim oluşturuyoruz. Apply This Rule if kısmında bu kuralın içerimi yoksa dışarımı atılan mailler için devreye alınacağını belirliyoruz ve More Opttions kısmına geliyoruz.

Do the following bölümüne gelip Modify the message Properties Remove a massage header kısmına geliyoruz header’ax-originating-ip girip save ediyoruz ve kuralımızı devreye alıyoruz.

Burdan sonra yolladığımız maillerde X-Originating-IP header ı silinmiş olarak gidicek.

 

Kaynak

Hakkında Kerem Şuğle

Kerem Şuğle
Kasım 1985 İstanbul doğumluyum, haraketli bir çocuk olduğum için gençlik yıllarım da oldukça haraketli geçti. Babam Elektrik Elektronik mezunu olunca tornavida ile çok küçük yaşta tanıştığım için mesleğe de ilk geçişim evde ki bilgisayarı paramparça edip geri toplayamayarak oldu diyebiliriz. Lise yıllarında mahalle arasındaki bilgisayar tamiri yapan firmada takılmayla başlayan, daha sonra profesyonel destek hizmeti veren firmalarla devam eden macera askerlik sonrası ile 11 yılı geçti. DETAYLI PROFİL İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir