Exchange Server

Exchange Server 2016 Preview Kurulumu

Merhaba ,

   Geçtiğimiz günlerde release edilen Exchange sürümünün en yeni versiyonu olacak olan 2016’nın preview versiyonu yayınlandı.İndirmek için link . Yeni versiyonla ilgili olarakları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

Detaylar

Yine aynı şekilde PowerShell’den..

[highlight color=”eg. yellow, black”]Install-WindowsFeature RSAT-ADDS [/highlight]

Arkasından

[highlight color=”eg. yellow, black”]Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation[/highlight]

Kurulumu Exchange 2013‘le nerdeyse birebir aynı olduğu için 0 dan bir kurulum anlatmıyacağım sadece farklardan bahsedeceğim..

Öngereksinim olarak gerekenler;

Sadece aşağıda göreceğiniz gibi rol sayısında değişiklik yapılmıştır. Sadece 2 rol karşımıza çıkıyor.

  • Mailbox
  • Edge Transport

Management tools ise hangi seçeneği seçerseniz seçin işaretli olarak gelecektir. Edge transport ile Mailbox rolünü aynı sunucuya kuramıyorsunuz. Bu sebepten hangi rolü seçerseniz diğeri pasif tarafa geçecektir.

 

fark

Mailbox Role’ü seçiniz. Ayrıca herhangi bir eksiğe karşı kuruluma yardımcı olan otomatik Windows rol ve özelliklerini kuran Checkbox’ı da işaretleyiniz ve Next’e basınız.

 

fark2

 

Bütün adımları tamamladığınızda Exchange 2016 UI ‘ı yine ECP den sizi karşılıyor olacaktır.

 

 

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment