3. Party

Symantec Backup Exec 2012 – Bölüm 1 – Kurulum

Merhaba;

    Bu makaleserisinde sizlere Symantec Backup Exec 2012 programının kurulumunu  ve ilk ayarlarını anlatacağım.Backup Exec 2012 şuan için piyasada oldukça tutmuş bir program olup Sp 3’ü yayınlanmış durumdadır. Backup Exec 2012’yi Windows 2012 versiyonunda kullanacaksanız Sp 3 şekilde olması gerekmektedir.

Ürünü’ün Step by Step Guide’ı  :  http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH179227

60 Gün Try versiyon olarak indirmek için : https://www4.symantec.com/Vrt/offer?a_id=91523

Servis Pack 3 : http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH205351

Servis Pack 2 : http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH203155

Evet şimdi ürün kurulumuna geçelim;

İlk önce ;Kuruluma geçmeden önce işletim sistemimiz tarafında yapmamız gereken ufak bir ayar bulunmakta. Bu ayarı yapmadığımız sürece servislerimiz düzgün çalışmayacaktır. Bu yüzden “Control Panel > Region and Language” ayarlarına giriyoruz. Burada “Administrative” sekmesinde gelip “Change system locale” diyoruz ve “English (United State)”i seçiyoruz.Bilgisayarımızı yeniden başlatmalıyız.

Eğer sistemimizde başka programlar kullanıyorsak ve bunlar için sistemimizi “Turkish(Turkey)” olarak kullanmamız gerekiyorsa, kurulumu tamamladıktan sonra ayarlarımızı tekrar eski haline getirebiliriz.

region

Symantec Backup Exec 2012’bizi bu şekilde karşılar kurulumdan önce pre-installation yapmanızda fayda var.

Evet bende kurulacak makinede herhangi bir hata bulmadı bu bölümde ( ! ) ile verilen bilgilere dikkat etmekte fayda var. Artık kuruluma geçe biliriz.

Installaton dediğimizde karşımıza çıkan ekranda Backup Exec’in Agent’ini mi yoksa kendisini mi kurmak istediğimizi belirtiyoruz.

“Allow Backup Exec to collect Usage Information” ı seçmek size kalmış ama ben seçerek devam ediyorum.

Custom seçmemiz için şuan için bir neden yok bu yüzden Typical seçiyoruz.

Backup Exec genel kurulum ayarlarını kontrol edip devam ediyoruz.

Backup Exec lisans ve lisanlarımız varsa bu ekranda girişini yapıyoruz 60 gün demo olarak kullanma hakkımız bulunmakta ki bu şekilde devam edicez.

Bu bölümde Domain Admin yetkisine sahip bir account girişi yapıyoruz, giriş yaptığımız hesabın şifresinin değişmesi sıkıntı yarattığı için sabit bir hesap yaratıp bunun üzerinden yürümekte fayda var.

Bu adımda agent’ının kurulacağı sunucularımıza agent deploy işlemini yapabiliriz ama bu işlemi bu aşamada yapmamakta fayda var.

Kurulum adımlarımız tamamlanıyor ve kuruluma başlıyoruz kurulum yapmış olduğunuz sunucuya göre süre değişmekle beraber ortalama 10 dakkika sürmekte.

Evet görüldüğü gibi kurulum adımlarımız tamamlandı bir sonraki makalede Backup Exec 2012 İlk ayarlarını anlatacağım.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment