3. Party

Veeam Backup & Replication ile Cisco HyperFlex Entegrasyonu

Arkadaşlar Merhaba,

Hepinizin bildiği üzere Veeam’in farklı markalarda Storage üreticileri ile entegrasyonu bulunuyor. Cisco HyperFlex, Veeam 9.5 Update 2 ile birlikte Storage Entegrasyonu ürün ailesine eklenmişti.

Cisco HyperFlex entegrasyonu ile birlikte Depolama Anlık Görüntülerinden yedekleme ve geri dönme işlemlerinizi gerçekleştirebilir. Üretim ortamınızı neredeyse hiç etkilemeden, gün içinde istediğiniz sıklıkla yedekleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cisco HyperFlex & Veeam Entegrasyonu Yapılandırma

Öncelikle Veeam konsolumuza login oluyoruz.

Sanallaştırma platformunun yer aldığı ESXi host üzerinde “VeeamCiscoHXFirewall” kuralı olduğunu doğrulamanız gerekiyor. Ekran görüntüsünü aşağıda sizinle paylaşıyorum. Bu bölümde ilgili kural’ı görüntüleyememeniz durumunda ilgili KB notlarıyla yapılandırabilirsiniz.

Bu yapılandırma ile birlikte HyperFlex Platformunu Veeam yedekleme sunucusuna ekleyebiliriz. Bunun için Veeam Konsol üzerinde yer alan “Storage Infrastructure” bölümünden “Add Storage” seçeneği ile devam ederek “Cisco HyperFLex’i” seçebilirsiniz.

Cisco HyperFlex platformunun yönetim IP adresini ve oturum açma bilgilerini yazarak devam ediyoruz.

“Access Options” bölümünden Choose seçeneği ile HyperFlex platformuna erişip, verileri işleyecek Backup Proxy sunucumuzu seçiyoruz.

Proxy seçiminden sonra Finish seçeneği ile birlikte karşımıza çıkacak olan Discovery işleminin tamamlanmasıyla birlitke Cisco HyperFlex’i Veeam Yedekleme sunucusuna eklemiş oluyoruz.

Aşağıda paylaştığım ekran görüntüsü ile birlikte yedekleme işlemi sırasında hypervisior katmanında alınan snapshotların hızlı bir şekilde oluşturulup kapatıldığını, bu işlemin tamamen storage katmanın storage snapshotları ile birlikte yapıldığını görebilirsiniz. Bu değerli entegrasyon bizlere, gün içinde üretim katmanımızı yormadan, sağlıklı bir şekilde defalarca kere yedekleme imkanı sunuyor.

Bununla birlikte Cisco HyperFlex ortamının Veeam Yedekleme sunucuna eklenmesiyle birlikte Hyper Flex üzerinde almış olduğunuz Snapshot’larınızı yönetebilir, anlık snapshot aldırabilir, alınan snapshotları silebilir ve bu snapshot dataları içinden Item Recovery işlemleri birlikte, bir yedek dosyası yaratabilirsiniz.

Veeam & Storage Entegrasyonları ile alakalı bütün sorularınızda ilgili birim mailimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Yorumlar

Leave a Comment