3. Party

Arcserve UDP 6.5 Update 1 Yenilikleri

ArcServe

Merhabalar, Arcserve UDP 6.5 için yeni bir güncelleme duyurdu. Bu yeni taze haberi hemen sizlerle paylaşmak istedim. Biliyorsunuz Arcserve UDP 6.5 hayatımıza bir çok yenilik getirmişti. 36 adet farklı yenilik arasında bazı özellikler versiyon 1 olarak adlandırılmıştı. İşte bu güncelleme ile bu özelliklere odaklanan bir update paketi geldi.

Özellikler hakkında aşağıdaki linkten daha geniş bir anlatım bulacaksınız. Ancak ben yinede bir özet geçmek istiyorum.

http://documentation.arcserve.com/Arcserve-UDP/Available/V6.5/ENU/Bookshelf_Files/HTML/Update1/default.htm

Arcserve UDP Archiving: Bunun için çok erken biliyorum henüz kullanmaya başlamadınız ancak yedekleme planları şimdiden hazır. Arcserve UDP Archive taskını görünce şaşırmayın :)

Protection of VM Templates: Artık template halde bekleyen sanal sunucularınızın da yedeklerini alabilir durumdayız.

Exchange Online Protection Enhancements: Office 365 Exchange Online korumasında, performansı artırmak için aynı anda birden çok posta kutusunu yedekleyebilirsiniz.

 • Office 365 Exchange Online korumasında, Office 365 düğümlerinin adını ayarlayabilir, düğümün hizmet hesabını güncelleyebilir ve aynı hizmet hesabını kullanarak birden çok düğüm yedekleyebilirsiniz.
 • Public Folder desteği.
 • Archive Mailbox desteği
 • Mailbox protection that enables the In-Place Hold or Litigation Hold features: Silinmesini istemediğiniz maillerinizi koruma desteği.

Backup from UNC paths/Network shares:

 • Orjinal yerinden kaldırılmış silinmiş dosya ve klasörlerinizin yedeklerini de tutmak istemeyebilirsiniz. İşte böyle durumlarda datanın orjinal yeri ile yedek arasında senkronizasyon çalıştırarak yedek içerisinde de bu dosya ve klasörleri kaldırabilir.
 • Bir klasörü yedeklerken içerisindeki istemediğiniz uzantılı dosyaları yedeklemeye dahil etmeyebilirsiniz. Aslında çözümü vardı ancak artık “Wildcards ve *” şeklinde de kural yazabilirsiniz.

Agentless Backup Enhancements:

Automatic protection of newly added VMs in VMs and Templates view:

 • VM Auto-Protection için VMs & Templates View / VMs & Tags View desteği
 • Yeni eklenen VM’lerin etiketle otomatik olarak korunması: Ajansız yedek plan için bir etiket belirtin ve bu etiketle atanan VM’ler otomatik olarak korunur.

Müşteri VM’yi korumak için tercih ettiği görünümünü kullanabilir. Çok sayıda müşteri, vSphere’deki VM’leri yönetmek için etiket kullanıyor. Etikete göre korumayı desteklemek, bu tür müşterilerin VM yedeklemesini yönetmesi daha kolay hale getirir.

Support for SMB 3.0 Shares (SOFS):

Müşteri, SMB 3.0 dosya paylaşımında bulunan Hyper-V VM’yi koruyabilir ve geri yükleyebilir.

 • Hyper-V 2012 veya 2012R2’deki SMB üzerindeki VM’ler için yalnızca tam yedekleme kullanılabilir.
 • Hyper-V 2016’daki SMB VM’leri için, VM versiyon 6.2 veya üstü ise, incremental yedekleme kullanılabilir.
 • VM versiyon 6.2’nin altındaysa, yalnızca tam yedekleme kullanılabilir.

Integration with Resilient Change Tracking (RCT) of Hyper-V 2016: Hyper-v 2016 üzerinden yapılacak ajansız yedeklemelerde artık Resilient Change Tracking (RCT) kullanılabilecek. Böylelikle değişen blokların adreslerini hyper-v servisinden öğrenebileceğiz.

 • vSphere 6.5 üzerindeki encrypted VM lerin yedekleri için tam destek geldi.

Copy Recovery Point (CRP) enhancement: Arcserve UDP 6.5 versiyonunda CRP ve Amazon için birçok yenilik gelmişti. Artık Update 1 ile Microsoft Azure Cloud tarafına da benzer özellikler gelmeye başladı. Şimdi, esnek zamanlama mekanizmasını kullanarak restore pointlerinizi kopyalamak için CRP hedefini Microsoft Azure olarak yapılandırabilirsiniz. Bir nevi offsite backup gibi düşünebilirsiniz.

File Copy enhancement: Arcserve UDP, dosya kopyalama ve dosya arşivleme özellikleri için Fujitsu Cloud hizmetleri K5’i desteklemektedir. Dosyaları ve klasörleri kaydetmek için Dosya Kopyalama ve Dosya Arşivi kopyalama hedefini Fujitsu Cloud Services K5 olarak yapılandırabilirsiniz.

New Azure SDK Support for File Copy and CRP: CRP ve File Copy desteği, Azure Resource Manager (ARM) entegrasyonu.

New Amazon AWS S3 SDK support for File Copy and CRP: CRP ve File Copy için, Amazon’un tüm depolama bölgelerini desteklemektedir.

Integration of Arcserve UDP 6.5 with Active Directory: Rol Tabanlı Yönetim’in (UDP-RBA) mevcut özelliği için, Active Directory gruplarına dayalı Arcserve UDP izinlerinin yönetimine izin vermek için geliştirilmiştir. Active Directory gruplarını RBA rolleri olarak kullanabilirsiniz.

Network Throttle configuration: Yedekleme hedefi bir tekilleştirme veri deposu olduğunda, Windows Agent tabanlı yedekleme için network throttle schedule yapılandırabilirsiniz.

Data threshold alert: Veri deposu alan kapasitesi izleme mekanizmasını veri deposuna ekleyebilir ve e-posta uyarıları için e-postalarınızı yapılandırabilirsiniz. Veri deposu tam kapasiteye yaklaştığında otomatik olarak bir e-posta uyarısı gönderilir. Veri depoları çalıştırma durumu, yalnızca yeni yedekleme / çoğaltma işlerinin yeni yedek verilerin yedeğini almasını engelleyecek şekilde değiştirilir.

Linux Agent Enhancements

Supports new platform: Fiziksel sunucu tarafında uzun zamandan beri beklediğimiz iki işletim sisteminden birine artık destek geldi. Debian Linux 8.0 to 8.7 desteği. Ubuntu desteği için update 2 beklememiz gerekecek. Yalnız önemli bir notu belirtmek isterim. Bu işletim sistemlerin sanal platformlar üzerinde zaten desteği vardı.

 • RHEL/CentOS/Oracle Linux 6.9

Protects Azure Virtual Machine inside Microsoft Azure Cloud: Bu destek ile Azure üzerindeki Sanal makinelerinizi local/NFS/CIFS/RPS alanlarına yedekleyebilirsiniz (full/incremental/verify) Alınan yedeklerden aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 • Restore file/mount recovery point
 • BMR/Instant BMR
 • Use Linux on Azure VM as Linux backup server

Database and Platform Support

 • Debian: Linux backup server 8.7, Linux node 8.0 or above version.
 • NetApp Hardware Snapshot:Support for Data ONTAP 9.0

Ve burada yazamadığım bir çok yeni özellik sizleri bekliyor. İndirmek için yukarıdaki linkten indirip kullanabilirsiniz. Önce Arcserve UDP 6.5 kurulumu arkasından update 1 yüklemeniz yeterli. Tasklarınızın çalışmadığı herhangi bir zaman bu upgrade işlemini yapabilirsiniz.

Desteklenen işletim sistemlerini ve uygulamaları aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

Arcserv UDP 6.5 Compatibility Matrix

 

Daha detaylı bir döküman okumak istiyorum diyenler aşağıdaki linkten faydalanabilir.

Link

 

Kaynak

Here is a collection of places you can buy bitcoin online right now.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment