vsan
vsan
VmwarevSan & VxRail

VSAN Storage Policy Nasıl Yazılır

0

Merhaba,

 

Vsan’daki en büyük özelliklerden biri de, VM storage policy İlkeleri oluşturma şansıdır.Kaç kişi kullanıyor kaç kişi şuana kadar custom kurallar oluşturdu çok emin olmamakla birlikte bu konuda ki bilgileri hep birlikte biraz daha artırmaya çalışalım.Bu yazı Vsan 6.2 üzerinden yazılmıştır.

VSAN içinde, VM storage policy ler datastore / storage arraylere uygulanmaz, VM / VMDK’lara uygulanır. Bunun en büyük yararı, VM’lerin politikalarını VM’in taşınmasından sonrada saklamasına izin vermesidir. Bu da politikalar oluşturup bunları belirli VM’lere atayabildiğinizden dolayı daha fazla kullanılabilirlik,esneklik ve koruma imkanları yaratır.Tabi bu özellikler yapınızı nasıl tasaraladığınızlada alakalı. vSAN cluster da Business critical VM’ler için bir storage policyler oluşturarak yapınız doğrultusunda bir çok alternative kural oluştura bilirsiniz. En iyi yanı, politikanın VM ile yaşamasıdır; bu da otomasyon seviyesini artırır ve riskleri önemli ölçüde azaltır.

Örneğin, önem seviyesi çok yüksek olmayan bir Test VM’ye sahip olduğunuzu düşünün. VSAN içinde FTT=1 olan bir hata ya karşı koruma yaratmak isterseniz, ilke oluşturup belirtilen VM veya vSAN data store’a atamanız yeterlidir.

Kuralı oluşturduktan ve VM’i ilgili ilkeye atadıktan sonra artık Vsan Test VM’indeki gereksinimlerin sağlanmasından sorumludur. Bu da, test VM’nin kendisine atanan kural / yeteneklere göre hangi storage üzerinde olması gerektiğini bilir ve böylece sistemde esnekliğin artmasını sağlar.

Şimdi ilk olarak Test VM için bir adet Raid 1 ve FTT=1 policy oluşturalım.

Önce, VCenter > Home >Policies and Profiles a gidiyoruz.

Sonra VM Storage Policies’i seçiyoruz

Seçtikten sonra, Create VM Storage Policy diyoruz

Pop up çıkacaktır. Yeni VM storage policy için isimlendirme yapıyoruz.


Rule set chart’ında kadar Next le ilerliyoruz.

Next ‘e basıp politikayı yaratmaya bağlayın. Use common rules in the VM storage policy” tikini seçmeyin.

 Storage Type altındaki <Select provider> a gelip
VSAN” ı seçin.

<Add Rule> kısmından istediğiniz politikayı yazıyoruz.

Örnek; Biz burada FTT=1 olan ve raid=1 olan kural yaratacağız. Bundan dolayı “Number of failures to tolerate” 1 seçiyoruz.

İkinci olarak <add rule> altında Failure tolerance method u seçiyoruz.

RAID-1 (Mirroring) – Performance seçili olduğundan emin olun.

En son olarak storage policy için oluşturulan kuralları göreceksiniz.

Sihirbaz hangi depolama sisteminin istenen ilkeyle uyumluluğunu olduğunu gösterecektir.

** vSAN cluster ayarlarının belirtilen disk gruplarının, host sayısının vb. her zaman VM storage politikalarının özelliklerini belirteceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, üç host cluster lı üç disk grubu olsaydı gereksinimleri karşılamak için yeterli host / disk grubuna sahip olmadığım için RAID5 / 6’dan veya FTT = 2’yı karşılamak mümkün olmayacaktı.

Compatible bir politika oluşturduktan sonrA Next’e basarak tamamlıyoruz.

Sonrasında yeni yaratılan bu VM Storage Policyi Vm Storage Politikalarının içinde görebiliriz.

Artık bu kuralı istediğimiz bir sanal makina için uygulaya biliriz.

Yeni VM yaratıtırken bu yeni VM storage politikasını seçtiğimde, Politika, VM’nin tam bir kopyasını (RAID1) de bilgi amaçlı 80GB’lık disk alanı ayıracağını/kullanacağını gösterir (RAID1 = 40GB VM X 2 ).

Bu, VM’nin en az bir failure senaryosunda (host fail) devamlılığını sağlar. 2’den fazla host kaybedersem, VM’nin kullanılabilirliği etkilenir.

Sonuç olarak, VMWare ve vSAN bize Software Defined Polices altında tanımlama yapmamızı ve bunları tek tek VM’lere atamamızı çok kolaylaştırıyor.

Burada önemli olan elimizdeki host/storage yapımızla ne kadarlık bir yedekleme yapabileceğimizi anlamaktır.

 

Umarım faydalı olur

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir