Virtualization vSan & VxRail

VxRail 4.7 Yeni Lisanslama Modelleri

VxRail

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde VxRail 4.7 ile Gelen Yenilikler ve VxRail 4.7 Versiyon Yükseltme Tablosu konulu iki ayrı makale yayınlamıştım yine bu serinin devamı olarak VxRail 4.7 ile birlikte gelen yeniliklerden haber vermek istedim.

 vSan 6.7 ile birlikte VxRail 4.7’ninde lisans opsiyonlarında değişiklikler oldu versiyon 4.5’te  VxRail içerisinde sadece vSan Enterprise lisansı kullanılıyordu yeni versiyonla birlikte artık lisans konusunda da esneklikler getirildi.

vSan 6.7 ile birlikte artık ihtiyaçlarınıza en uygun vSAN yazılımını seçme seçeneğiniz bulunmakta.

VxRail’i vSAN Enterprise, Advanced veya Standard ile ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. VxRail, tüm sanal makine yönetimini vCenter üzerinden yapmaya devam ettiği gibi tüm olay aktivitelerini de vRealize Log Insight‘la incelemeye her versiyonda devam edebilirsiniz.

Yani özetle hangi versiyonu seçerseniz seçin vCenter ve vRealize Log Insight VxRail’in içerisinde gelmeye devam ediyor.

Ayrıca VxRail’in One Click Upgrade özelliğinde de çok önemli bir değişiklik yapıldı. Normalde Standart edition’da güncelleştirme sırasında sistem yöneticilerinin işlem yapması gerekiyordu ( DRS olmadığı için host üzerindeki VM leri diğer hostlara vMotion etmek gerekiyordu) artık Standart veya Advanced olması farketmeksizin One Click Upgrade işlemleri sırasında DRS varmış gibi hostların üzerindeki sanal makinalar diğer hostların üzerine geçiyor.

Bir yeni gelen özellikte küçük işletmeler için soket bazlı lisanslamalar haricinde sanal makine bazlı lisanslama modelleri geldi.

Yeni esnek lisanslama modelini kullanmak için vSAN lisanslarının 2 metottan biriyle alınmış olması gerekiyor bunlar;

  • VxRail teklifi ile
  • VMware vSAN ELA

Aracılığıyla edinilmesi gerekir.

      ROBO tabanlı lisanslar yalnızca VMware’e sahip bir vSAN ELA üzerinden alınmışlarsa uygulanabilir (teknik bir sınırlama değil, daha çok bir yasal lisanslama )

Ayrıca, mevcutta VxRail’i kullanan müşteriler içinde güzel haber 4.0 / 4.5 Standart kullanıyorsanız 4.7 ile birlikte gelen yeni özellikleride kullana bileceksiniz.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment