vSan & VxRail

Raw Disk ten vSan’a Aktarım nasıldır ?

Geçtiğimiz günlerde bir proje genelinde bir toplantıda Raw Disk Maping yöntemiyle kullanılan sanal makinaların vSan ortamına nasıl taşınacağı ile ilgili bir soruyla karşılaştım bu işlemi yapmak için aslında tek bir yoldan çok daha fazla yol ve yöntem var.

  1. ISCSI :  Mevcutta kullanılan storage eğer ki ISCSI destekliyorsa aşağıdaki referans dökümanı takip edilerek ilerlene bilir.Fakat bu yöntemde ISCSI olarak paylaşırken controller değiştirme vs gibi işlemler olacağı için bir nebze risk taşımaktadır.
    https://storagehub.vmware.com/t/vmware-vsan/migrating-to-vsan/migrating-vms-with-shared-rdms-to-vsan/
  2. Backup and Restore : Backup’I alınan RDM makinasını restore ederken sadece farklı bir kaynağa restore edilmesi yeterlidir bu yöntemdeki handikapsa büyük boyutlu bir sanal makinanın restore süresi uzun olacağı göz önünde bulundurulmalı ve planlama mesai saati sonrası yada bu süreyi tölere edebilecek bakım zamanlarında yapılmalı
  3. ROBO/xCopy : OS bazlı olarak oldukça sık kullanılan ve başarılı yöntemlerden biri.
  4. Vmware Converter : En Garanti en basit yollardan biri,mevcut şartlarda vSan ortamında minimum 10Gb’lik networklerinde kullanıldığını düşündüğümüzde oldukça’da hızlı bir yöntem. En güzel yanlarından biride siz convert ( veya operasyon özelinde taşıma ) işlemini yaparken son kullanıcılarınız çalışmaya devam edebilir çalışma sırasında ekledikleri yada değiştirdikleri dökümanlar yani incremental data’ları en son senkronize edip sizin istediğiniz saatte bir reboot’ta vSan ortamından hayat devam edebilir.
  5. Microsoft DFS : Eğer ki raw disk maping yöntemiyle kullanılan sanal makina bir file server’sa Microsoft RDM servisiyle dataların replikasyonu sağlanabilir.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment