Virtualization Vmware

Vmware Vcenter High Availability Ayarları

Vmware Vsphere

Merhaba,

Bu yazımda Vcenter High Availability özellikleriden bahsedeceğiz.


Enable Host Monitöring: Hostun ayakta olup olmadığını olmadığını kontrol eder.

Admision Control: Ayarı Failover kapasitesinin belirleneceği alandır.

  • Host Failture the Cluster Tolerans: HA’e bağlı hostlardan birinin boş olmasını ister HA durumunda sanal makinaları oraya taşır.
  • Percentage of Cluster Resources Reserved as Failover Spare Capacity: % desel olarak hostlardan verilen % değer kadar yer rezerve eder. Host down olduğunu anda sunucuları diğer hostlara taşır yeni hostlara atanan sanal makineler %’desel olarak değerin üzerine çıktığında sanal makineleri taşır ama power on etmez.
  • Specify Failover Hosts: Mevcut hostlar içerisinden bir hostu spesifik olarak down olan host un yükünü almak için atar.

Admision Control disable olursa sorun anında herşeyi diğer host’a atar ve açar kaynak yetip yetmediğine bakmaz.

Virtual Machine Options

  • VM Restart Priority: Hostlardan biri göçerse vmlerin açılış önceliğinin belirlendiği alandır. ( Disable durumda olursa Vmler move edilir ama power on edilmez )

  • Host Isolation Response: Network e erişemez olunduğunda yapılmak istenilen politikaların atandığı alandır ( Vcenter’ın host’a ulaşamazsa )

VM Monitöring:

Her sanal makine için monitör edilir. Vmtools host’a heartbeating ten haberleşir ve sanal makinanın ayakta olup olmadığını kontrol eder. Bu özellik sayesinde sanal makinaya yollanan heartbeating’lere 4 kere cevap alınamazsa sanal makinayı yeniden başlatır bu işlemden sonrada sanal makine heartbeating e cevap vermiyorsa priority seviyesine göre 1 saat ile 7 gün arasında bekler ve daha sonra bu işlemleri tekrar uygular.Custom seçeneğini seçerek bu süreleri değiştirebiliriz.

Vm Monitoring seçeneğinde Vm and Application Monitoring seçilirse Vmware Tools ile izlenmek istenilen API entegre edilmelidir.

Örnek olarak Exchange sunucumuzda API bazında işlem yaptık Exchange servislerimiz durduğunda Vm Monitoring seviyemizi High olarak belirledik. Exchange servislerimiz durduğunda 30 saniyede bir makineye reset atar 4 kere bu işlemi tekrarladıktan sonra 1 saat bekler ve sonra aynı işlemleri tekrar yapmaya başlar

Datastore Heartbeating

Hem host’a hemde sanal makineye heartbeat yollar ( bu işlemi yapmasındaki amaç network down olmuş ama datastore ayakta olabilir ).
Datastore hearbeat olmazsa iki host network üzerinden birbiriyle haberleşemez. ESXI management network down olmuş ama sanal makine ayaktaysa diye kontrol eder.Eğer datastore ayaktaysa sanal makineleri taşımaya çalışmaz uyarı verir,datastore’un gitmesi durumunda sanal makinayı diğer datastore’a taşıyacaktır. ESXI management network ve network down olmuş ama datastore ayaktaysa yine sanal makineleri move etmez taki Vm Monitör’de uygulanan politikalar aktif hale gelene ve servisler down olmaya başlayana kadar.

Automatically Select Datastores Accessible From The Host: Bu seçenek seçiliyken liste kapalı olarak gelir.

Use Datastores Only From The Specified List: Bu seçenek seçiliyken Vsphere HA listeden bir datastore seçilir.Seçili durumda olan datastore’larda bir sorun olması durumunda,HA farklı bir datastore’a geçip heart beating gerçekleştiremez.

Use Datastores From The Specified List And Complement Automatically If Needed: Bu seçenek 2 seçeneğin karışımı durumundadır.Seçili datastore’larda bir sorun olması durumunda HA farklı bir veri deposu seçecektir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment