vSan & VxRail

VMware vSAN 6.7 Update 3 le Gelen Yenilikler

Yeni vSAN 6.7 Güncelleme 3 le birlikte gelen, Cloud Native Application (CNA) ile, özellikle de Kubernet‘lerle vSphere için bir Container Storage Interface (CSI) sürücüsü kullanılarak güçlü bir entegrasyon getiriyor. 
Bu uygulamalar tarafından kullanılan kalıcı birimler, bir sanal makinenin sanal disklerini yönetmek kadar kolay hal alıyor böylece bir vSphere yöneticisi tarafından kolayca yönetilebilir.

Detaylar için: vSphere 6.7 U3 için Cloud Native Storage’a Genel Bakış

Yeni vSAN’da, yeni bir vsantop komutu (ESXi için esxtop’a veya VCSA için vimtop’a benzeyecek) de dahil olmak üzere birçok yönetim ve kullanıcı arayüzü geliştirmesi gelmektedir.

VSAN 6.7 Güncelleme 3

Ayrıca iSCSI bölümünde bazı ilginç yeni özellikler olacaktır:

  • vSAN’dan sunulan iSCSI LUN’lar, çevrimdışı kalmasına gerek kalmadan yeniden uygulama yapılabilir, böylece uygulama kesintileri önlenmiş olucak.
  • SCSI-3 kalıcı rezervasyonları (SCSI-3 PR), paylaşılan bir disk gerektiren Windows Server Yük Devretme Kümeleri (WSFC) için yerel desteğe izin verir.

VMware ayrıca vSAN Enterprise ve vRealize Operations Advanced lisanslarının yeni bir paketi olan vSAN Enterprise Plus Edition’ın yeni sürümünü duyuruyor.

VMware yeni güncelleştirme paketi VMware vSphere Update 3’le vSAN Enterprise ve vRealize Operations Advanced lisanslarının tek bir pakette vSAN Enterprise Plus Edition’ın çıkacağını da duyurdu. Bu Pakette:

Stretched clusters with local protection– İki coğrafi olarak ayrı site arasında, siteler arasında verileri senkronize olarak yedekleyen, site ve yerel korumayla cluster oluşturulmasını sağlıyor. Önde gelen geleneksel çözümlerden %50 daha düşük maliyet sağlanmakta.

vSAN Encryption – vSAN’a özgü olan vSAN Encryption, cluster düzeyinde kesintisiz veri akışı sağlarken, veri tekilleştirme/sıkıştırma gibi veri depolama verimliliği gibi bütün özellikleri destekler.Birkaç tıklamayla etkinleştirilen vSAN Encryption, uyumluluk gerekliliklerini sağlamış olan KMS çözümleri olan CloudLink, Hytrust, SafeNet, Thales ve Vormetric gibi tüm KMIP yöneticileriyle Encryption yönetimi sunar. vSAN Şifreleme, ABD federal hükümet standartlarını karşılayan FIPS 140-2 onaylıdır.

Continuous performance optimization – İş yüklerini otomatik olarak dengelemek ve proaktif bir şekilde kullanmak için tahmine dayalı analitik performansla ,minimum maliyetle performan artışı sağlamaktadır.

Efficient capacity management and planning– Maliyet ve kapasite riskini azaltır, ileriye yönelik kapasite hesapla analitiğiyle proaktif planlama sağlar. Gelecekteki talebi tahmin edip, en uygulanabilir önerileri sağlar, iyileştirme ve doğru sizing aşamalarını otomatikleştiririr

Intelligent remediation – Uygulamlarda ve alt yapıda daha hızlı sorun giderme ve sorun oluşmadan tahmin edebilme yeteneği

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment