Haberler Microsoft

Windows Server ve System Center’ın Yeni Sürümleri Hazır

Geçtiğimiz hafta yaptığımız yeni işletim sistemi duyurularında, Windows Client işletim sisteminin ardından sunucu işletim sistemimiz Windows Server ve yönetim çözümümüz System Center’ın da yeni sürümlerini duyurduk. 

Veri merkezinin geleceğine yön verecek olan bu sürümleri geliştirirken, Microsoft Azure başta olmak üzere dünyaya sunduğumuz pek çok bulut servisini geliştirirken edindiğimiz bilgi birikimini kullandık. Otomasyon, verimlilik, esneklik, ölçeklendirilebilirlik gibi bulut dünyasından alışık olduğumuz kavramları Windows Server ve System Center’ın yeni sürümlerine getirdik.

Microsoft olarak global ölçekte bulut platformları yaratırken, kullandığımız yenilikçi teknolojileri müşterilerimizin kendi veri merkezlerine de taşıyoruz. 1 Ekim itibariyle teknik ön izleme için indirilebilen Windows Server ve System Center’ın yeni sürümlerinin şimdiye kadar açıklanan özellikleri bile fazlasıyla heyecan verici:

  • Hyper-V cluster yapıları için sadeleştirilmiş güncelleme: Müşterilerimiz yeni Hyper-V cluster yapılarına geçerken uygulama kesintisi yaşamamaları için, ilk defa farklı Windows Server sürümlerinin aynı cluster içinde yer alması mümkün olacak.
  • Gelişmiş ağ yetenekleri: Esneklik ve kontrolü artıracak yeni software-defined networking bileşenleri, sanal ve fiziksel ağ yönetimi için Network Controller rolü
  • Depolama: Kritik iş yükleri için sürekliliği artıracak senkron replikasyon yetenekleri, iş yüklerinin depolama sistemlerine getireceği yükü optimize eden QoS kabiliyetleri
  • Remote Desktop: Yeni OpenGL ve OpenCL desteğiyle daha fazla uygulamayı Remote Desktop ortamlara taşıma şansı
  • Kimlik ve Erişim Yönetimi: Süreli ve granüler erişim yetkileri senaryoları

Bulut platformu vizyonumuzun temelini oluşturan Windows Server ve System Center’ın yeni sürümlerini denemeye davetlisiniz!

Windows Server teknik ön izleme sürümü için:

TechNet Evaluation Center: http://technet.microsoft.com/evalcenter/dn781243

MSDN üyeleri için: http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/

Microsoft Azure galeri imajı (Azure hesabı gereklidir): http://azure.microsoft.com/en-us/

System Center teknik ön izleme sürümü için:

TechNet Evaluation Center: http://technet.microsoft.com/evalcenter/dn781241

MSDN üyeleri için: http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/

Yukarıdaki adreslerden indirebileceğiniz teknik ön izleme sürümlerinin henüz geliştirilme aşamasında olduğunu, canlı ortamlarda değerlendirilmek için hazır olmadığını hatırlatmak isteriz.

Windows Server ve System Center’ın yeni versiyonları hakkında heyecanlı gelişmeleri önümüzdeki haftalarda ve aylarda duyuracağız. Takipte kalın!

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment