Virtualization

Azure ve Office 365 Entegrasyonu

Merhaba ;

Bu yazımda Microsoft tarafından Partner’lara verilen kurumsal eğitimlerde  Alptekin Gökçek’in değinmiş olduğu bir konudan bahsetmek istiyorum.

Azure Active Directory on-premise ve bulut uygulamalarınız için Kimlik ve erişim yetkilendirmeleri sağlayan bulut temelli bir servistir. Bu servis 2500 üzerinde uygulama için hazır ve sizin belirtebileceğiniz custom link ile listede olmayan uygulamalara dahi hizmet verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu makale de ise en popüler iki ürünü ( Azure AD & Office 365 ) birlikte nasıl kullanabilirizi göstermek istiyorum(production,POC yada Demo )

Bu konuda oldukça basit bir çözüm yolu mevcut öncelikle Azure Panelimize giriyoruz.Öncelikle bu işlem için Azure Paneline gelip Active Directory sekmesinden New bölümüne gele bilir

Yada Sol en alttan New >APP Service > Directory > Custom Crate sekmesinden yapabiliriz

Costum Crate dedikten sonra Directory Sekmesinde Use Existing Directory diyoruz ve “I am ready to be signed Out now” seçeneğini işaretliyoruz.

Ve bu adımdan sonra oturumumuzu kapatıp Office 365 ekranından giriş yapıcaz bununla ilgili olarak sistem bizi uyarıyor.

Gelen ekranda Office 365 hesabımızla bağlanıyoruz (  ksugle@ksugle.onmicrosoft.com şeklinde olan hesapla )

Bağlantıyı yaptıktan sonra tekrardan Azure hesabımızla giriş yapıyoruz.Bu noktada sistem bizi yönlendirirken bir hata oluşuyor burda bizim girmemiz gereken adres http://manage.windowsazure.com/ şeklinde olması gerekiyor. Azure’a giriş yaptıktan sonra Active Directory ekranına geldiğimizde “Bireysel” diye bir bölüm geldiğini görüyoruz .

Bu bölüme gelip User’s sekmesine geldiğimizde Office 365 hesabımızdaki kullanıcıların da buraya geldiğini görüyoruz.

 

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment