3. Party Haberler

Veeam Availability Suite Update 2: vSphere 6 Desteği

Update 2’nin artık tüm kullanıcılar için kullanılabilir olması nedeniyle bugün, Veeam Availability Suite v8 (Veeam Backup & Replication ve Veeam ONE’ın kombinasyonu) için önemli bir gün.  İki ürün de güncellendi. Bu blogda ürünlerin en önemli özellikleriyle ilgili bilmeniz gerekenleri göstereceğim: TAM vSphere 6 Desteği, Veeam ONE güncellemeleri ve Veeam Endpoint Backup Free Desteği.

Veeam, vSphere 6’yı TAM OLARAK destekliyor!

vSphere 6 Desteğinin yakında çıkacağı ile ilgili son yazımda, bu ürünler için desteğin geliştirileceğini önceden duyurmak istemiştik. O zamandan beri Kalite Kontrol departmanımız, piyasaya sürülecek ürün adaylarını, vSphere 6 RTM kodu ile ilgili standart kapsamlı stres testlerimizden geçirmekle meşguldü – ve bugün, Update 2’yi nihayet tüm kullanıcılar için piyasaya sürüyoruz.

Her zamanki gibi, temel uyumlulukla kalmadık; diğer sağlayıcılar tarafından şu anda sunulmayan aşağıdaki özellik ve geliştirmelerle vSphere 6 için TAM destek sunuyoruz:

  • VMwareVirtual Volumes (VVols) ve VMware Virtual SAN 2.0 desteği
  • Storage Policy Based Management (SPBM) ilkesi yedekleme ve geri yükleme
  • Hataya Dayanıklı sanal makineleri yedekleme ve çoğaltma
  • vSphere 6 etiket entegrasyonu
  • Cross-vCenter VMotion farkındalığı
  • VVol’a Hızlı Geçiş
  • SATA sanal diskleri için dinamik ekleme aktarma

Hadi bu listeye biraz daha yakından bakalım. VVols, VMware Virtual SAN 2.0 için destek ve SATA sanal disklerinin dinamik ekleme modu, yeni VDDK (Sanal Disk Geliştirme Kiti) versiyonunu kullanarak kolayca elde edilebilse de, sunduğumuz Virtual SAN desteğinin, Luca’nın da dediği gibi, piyasadaki ürünlerle karşılaştırıldığında çok daha fazla gelişmiş olduğunu unutmamak önemlidir. Bu akıllı işleme modunun, VMware Virtual SAN üzerine kurulması nedeniyle herhangi bir EVO:RAIL ve EVO:RACK çözümü için en verimli kesintisiz çalışırlık teknolojisini sağladığını unutmamak gerekir.  Her bir ana bilgisayara bir sanal Veeam proxy’si kurmak yeterlidir.

VMware’in yeni nesil depolama teknolojilerine yatırım yapıyorsanız, yeni vSphere’lerde sanal makine depolama gereksinimlerini yönetmek için Storage-Policy Based Management‘in (SPBM) kullanıldığını zaten biliyorsunuzdur. Sanal Makine ilkeleri yedekleme ve geri yükleme desteğimizle, tam sanal makine geri yüklemesinin ardından sanal makine depolama ilkesi ilişkilerini de geri yükleyebiliyoruz. Bu da, geri yükleme sürelerini doğrudan etkileyen manuel işlemleri ortadan kaldırıyor. “İlke dışı” sanal makinelerin, geri yüklenen sanal makinenin veya aynı depolamayı paylaşan diğer sanal makinelerin kesintisiz çalışırlığını etkileyebilmesi nedeniyle SPBM politikalarının geri yüklenmesi önemlidir. Varsayılan olarak, yedeklenen sanal makinenin ilkelerinin aynısını geri yükleyeceğiz; elbette iş yeri dışındaki geri yüklemelerde istediğiniz ilkeyi seçebilirsiniz.

blog-4-xx-2015-FigX.jpg

 

vSphere 6 desteğimizin benim en çok ilgimi çeken yanı, artık Veeam Backup & Replication ile hataya dayanıklı sanal makineleri yedekleme özelliğine sahip olmamız. vSphere 6’da hataya dayanıklılık konusundaki çok sayıda geliştirme arasında API’ler aracılığıyla hataya dayanıklı sanal makinelerin snapshot’larını alma özelliği de bulunmaktadır (bu, bu tür bir sanal makine üzerinde snapshot oluşturmanın tek yolu olabilir). Bu sayede Veeam Backup & Replication, artık tıpkı diğer sanal makineler gibi hataya dayanıklı sanal makinelerinizi de yedekleyebilir ve çoğaltabilir. Bu, vSphere 6’daki diğer hataya dayanıklılık geliştirmeleriyle beraber, veri merkezinizde hataya dayanıklılık özelliğini kullanmanın önündeki diğer engelleri de ortadan kaldırarak modern veri merkezinizin kesintisiz çalışırlığını zirveye çıkarır.

vSphere 6, vSphere etiketlerine programlı erişim ve etiketlerin yönetimi için yeni API’ler sağlar. Etiketleme, bir altyapı, kaynak optimizasyonu için karıştırıldığında ve kombine edildiğinde yedekleme ilkeleri oluşturmak için gerçekten harika bir yöntemdir. vSphere 5 etiketleri için zaten destek sunuyorduk (Luca tabi ki bu konuda da bir blog yazısı yazdı). vSphere 6 etiket desteğimizle, yükseltme yaptıktan sonra bile bu son derece esnek altyapı merkezli çerçeve etrafında gelişmiş yedekleme politikaları oluşturmaya devam edebilirsiniz.

vSphere 6’da destek sağladığımız başka bir önemli özellik de, cross-vCenter vMotion’dır.  Veeam Backup & Replication, uzun süredir birden fazla vCenter Server sisteminde sanal makineleri korumayı desteklese de, bu yeni VMware işleviyle ilgili sorun, eşsiz nesne kimliklerinin (moRef) değiştirileceği diğer bir vCenter’a taşındıktan sonra, işlerin açıkça eklenen sanal makineleri “kaybetmesi”ydi. Hızlı Geçiş işlevimizde cross-vCenter vMotion için eklenen destekle, bir sanal makineyi başka bir vCenter Server’ına geçirirken, yedekleme ve çoğaltma görevlerindeki ilgili girişler otomatik olarak güncellenir; böylelikle kesintisiz çalışırlık gereksinimleri karşılanmaya devam eder.

Değinmek istediğim son vSphere 6 desteği, VVol’a Hızlı Geçiş görevleri yapabilme özelliğidir.  Hâlâ Veeam Backup Free Edition’ın bir parçası olan Hızlı Geçiş, VMotion kullanma seçeneğinin olmadığı durumlarda (örn. güvenilir olmayan veya yavaş ağ bağlantıları nedeniyle, VMotion’ın desteklenmediği senaryolarda veya ilgili VMware lisansının yokluğu nedeniyle) sanal makineleri hareket ettirmenin harika bir yoludur.  Bu işlev, en yeni vSphere özellikleri ile sıfırdan inşa edilen yeni kümelere tam geçişler yapmanızı sağlar. Ayrıca, önceki kümelerden kaynaklanan tasarım sorunlarını içermez.

Bizim için vSphere 6’ya tam destek sağlamak, hem yeni özelliklerin tümünden tam olarak faydalanmak hem de müşterilerimizin veri merkezlerinde talep ettikleri kesintisiz çalışırlık seviyelerinde güvenle en son VMware teknolojilerini çalıştırmaları anlamına geliyor.  Destek sunduğumuzu neden daha önce ilan etmediğimizi ve bunun yerine birkaç hafta boyunca yayım öncesi sürüm kodunu nihai platform kodu ile test ettiğimizi merak edebilirsiniz. Bunun nedeni konumuzun yedekleme (ve verilerinizin korunması ve kesintisiz çalışırlığı) olması ve bunun aceleye getirilmemesi gereken bir konu olmasıdır. Desteğin ilan edilmesini erkene almak yalnızca riski arttırır; Forumlardaki bu konu başlığı bu işlemin arka planıyla ilgili biraz daha fazla bilgi vermektedir. Veeam Forumlarının haftalık özetini okuyorsanız veya Gostev‘i Twitter’da takip ediyorsanız, onun vSphere 6 ile Doğrudan SAN erişimi taşımasında önemli bir hata bulduğumuzdan bahsettiğini de biliyor olmalısınız.

blog-4-xx-2015-FigA.jpg

 

Her önemli vSphere sürümü, önceki sürümlere göre pek çok değişiklik içermektedir. Bu nedenle biz de güncellenen her vSphere bileşeninin yeni sürümlerinin güvenilirliğini ve bu yeni bileşenlerin çözümümüzle nasıl etkileşimde bulunduğunu test etmek için gerekli zamanı harcamak istiyoruz. Bu sebepten dolayı, birkaç yıldır yeni vSphere sürümleri için destek ürünlerini piyasaya sürme zamanlaması konusunda son derece istikrarlı davrandık (tüm kullancılara sunulmasını takip eden altı hafta içinde). Genellikle buna değiyor! VDDK’nin vSphere 6 için sürüm notlarına bakılırsa, Anton’un yukarıda bahsettiği konu, üretim ortamlarına da etki ettiğinden, en bilinen sorun olarak eklenmiştir. Ancak endişelenmeyin; VMware bir düzeltme yapana kadar, bu VDDK sorunu için Update 2’mizde bir yama oluşturduk. Böylece, SAN taşıması kullanan Veeam kullanıcıları, rakip çözüm sağlayıcılarıyla çalışanların aksine, vSphere 6’ya güvenle yükseltme yapabilirler.

Önemli başka bir konu da, vSphere 6 desteği sağlarken vSphere’in yaygın bir şekilde kullanılan ve hâlâ VMware tarafından desteklenen önceki sürümlerine de destek sağlamaya devam ediyor olmamız. Bu kapsamda, vSphere 4.0 ve daha sonraki sürümler, Update 2 ile desteklenmeye devam ediyor. Veeam Forumlarından alıntı yaparsak, hem platform desteği hem de sizlerin planları bakımında müşterilerimize son derece şeffaf davranıyoruz. 2015’in sonunda kullanacak olduğunuz sürümle ilgili bu senenin başlarında yapılan forum anketini gördünüz mü? Bu anketin sonuçları doğrudan Ar-Ge ekibimize gidiyor; bu da ekibin doğrudan geribildirimlerinize dayanarak özellik ve platform desteği konusunda öncelikleri belirlemesine yardımcı oluyor. Aşağıda da görüldüğü gibi, ankete katılanların büyük bir kısmı (bu blog yazısı yazılırken %45’i) 2015’in sonunda vSphere 6’yı kullanıyor olmayı planladıklarını belirtti – gereksinimlerinden dolayı en son “büyük” ESX sürümünde kalmayı seçen kullanıcıları desteksiz bırakamayız.

img_blog_3

Veeam Endpoint Backup FREE için destek!

Kuşkusuz, yakın geçmişte piyasaya sürdüğümüz en heyecan verici yeni ürünlerden biri Veeam Endpoint Backup FREE‘dir. Update 2 sayesinde artık, Veeam Backup & Replication konsolunun içerisindeki yedekleri görme özelliğine sahibiz.  Buna ek olarak, benim kişisel olarak en çok ilgimi çeken özellik, uç nokta yedeklerini Veeam havuzlarına koyabilmemizdir. Bu, kritik uç nokta cihazları kullanan veya veri merkezlerinde birkaç sanallaştırılmamış sistem bulunan kuruluşlar için harika bir haber!

Update 2 ve uç nokta yedekleme izinlerini bir havuza atama özelliği bulunan bir Backup & Replication v8 sisteminin görüntüsü:

img_blog_4

Uç nokta desteği, pek çok sanal disk formatında yedeklenmiş fiziksel disk içeriklerinin aktarılmasını, dosya ve uygulama öğesi geri yüklemesi yapmayı ve uç nokta yedeklerini iş yeri dışına aktarmak için Yedek Kopyalama ve Teybe Yedekleme işlerini kullanmayı da içermektedir. Backup & Replication’ın tüm ücretli sürümleri, Update 2 ile uç nokta yedeklerini alabilecektir. Eğer hâlâ Endpoint Backup FREE’ye göz atmadıysanız, bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Uç nokta yedeklemesi basit ve ÜCRETSİZ olmalıdır ve Veeam Endpoint Backup FREE, müşterilerini bu konuda hayal kırıklığına uğratmamaktadır.

Veeam ONE v8 Update 2

Artık önemli ayarlar içeren Veeam ONE Update 2 de piyasada. Veeam ONE Ürün Yöneticisi Vitaliy Safarov ile yaptığımız görüşmelerde, ona bu güncellemedeki en sevdiği özelliğin ne olduğunu sordum. Cevabı, VVol’lar da dahil olmak üzere vSphere 6’daki her şeyi izleme desteği oldu. vSphere 6’nın yeni özellikleri için tam görünürlük elde etmek çok önemlidir, çünkü kritik bir teknolojiyi, onu destekleyecek görünürlüğe sahip olmadan çalıştıramazsınız. Veeam ONE, bu yeni depolama uygulamasını, hiçbir sürprizle karşılaşmamamızı sağlayacak şekilde, gereksinim duyduğunuz görünürlük ile çalıştırmanızı mümkün kılar.

Güncelleyin ve Keyfini Çıkarın!

Veeam Backup & Replication 8.0 ve Veeam ONE 8.0 için Update 2 ile ilgili bazı kaynaklar şunlardır. Bunları öğrenmek için en iyi yerin Las Vegas’taki VeeamON 2015 olduğunu da unutmayın. Burada, en son kesintisiz çalışırlık stratejileri ve yeni ve mevcut ürünlere derinlemesine erişim üzerine yoğunlaşacağımız genişletilmiş içerikler sunacağız. Update 2 için bazı önemli noktaların bir özeti:

Veeam Endpoint Backup FREE

Veeam Backup & Replication 8.0 Update 2 için Sürüm Notları

Veeam ONE 8.0 Update 2 için Sürüm Notları

VMware vSphere 6’daki Yenilikler: Dağıtım ipuçları ve en iyi yükseltme uygulamaları

Update 2’yi İndirin (Veeam Backup & Replication ve Veeam ONE)

VeeamON 2015

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment