vSan & VxRail

vSAN 7 Yayında

Uzunca bir aradan sonra Merhaba,

Umarım herkes iyidir malumunuz hayat koşturmacası içerisinde yeni makaleler için hands on olmaktan bir sürededir uzak kaldım.Dünya gibi ülkemizide saran corona virüsü sebebiyle evden çalışmaya geçtiğimiz bu günlerde zaman buldukça tekrardan yazmaya çalışıcam.

 Geçtiğimiz günlerde genel kullanıma açılan vSAN 7, veri merkezi modernizasyonunda geliştirdiği özellikleriyle süreçleri hızlandırma ve üç yeni özelliğe sahip yeni versiyonuyla yayınlandı. Bu yeni üç özellik: daha basit yaşam döngüsü yönetimi, yeni dosya hizmetleri ve gelişmiş bulut yerel depolama.

vSphere Yaşam Döngüsü Yöneticisi

Bildiğiniz gibi uzun yıllardır VMware’in yaşam döngüsünü yöneten VUM ( VMware Update Manager) adında bir tool kullanıyorduk. Versiyon 7.0 la birlikte VUM artık vLCM vSphere Livecycle Manager adını alarak daha yetenekli bir hale bürünüyor. Daha önceden bazılarımızın VxRail Manager’dan alışık olduğumuz tek noktadan güncelleştirme operasyonlarını yapabilecek bir hale bürünmektedir. Bu özellik şuan için sadece DELL ve HPE firmalarının sunucuları için destekleniyor olsada ilerleyen dönemlerde diğer üreticilerin ürünlerininde bu döngüye katılacağı kesin.

Aşağıdaki blog makalesinde vSphere Lifecycle Manager (vLCM) hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır. 

Dosya Hizmetleri

VSAN 7 ile, dosya hizmetleri artık tamamen tümleşiktir ve veri tekilleştirme, sıkıştırma ve şifreleme gibi diğer küme hizmetlerine benzer şekilde etkinleştirilebilir. vSAN Dosya Hizmetleri, NFS v4.1 ve v3’ü destekler ve hem geleneksel hem de bulut tabanlı iş yükleri için uygundur. Bu, harici depolamaya bağımlılığı büyük ölçüde azaltır ve depolama yönetimini basitleştirir.

Bu blog makalesinde  vSAN Dosya Hizmetleri  daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Gelişmiş Bulut Yerli Depolama

vSAN 6.7 Güncelleme 3, ilk olarak konteynırlara blok tabanlı kalıcı çözümler sağlama yeteneğini tanıttı. vSAN 7 bu özelliği genişledi,geliştirdi ve yöneticilerin Kubernetes iş yüklerine dosya tabanlı kalıcı birimler sağlamalarını sağlar. 

Bulut tabanlı kullanım durumlarını desteklemek için açık ve belirgin bir önceliğe sahip olan vSAN Dosya Hizmetleri şu anda NFS v4.1 ve v3 protokollerine odaklanmaktadır. 

Bulutta Yerel Depolama ve vSAN Dosya Hizmetleri Entegrasyonu hakkında bir fikir burada ele alınmaktadır: Bulutta Yerel Depolama ve Dosya Hizmetleri Entegrasyonu

Özet

vSAN 7’la birlikte ,IT yöneticilerine hem blok hem de dosya protokolleri için birleşik bir depolama alanı kontrolü sağlayarak hiper bütünleşik altyapısını geliştirdi. Geleneksel sanal makineler ve bulut uygulamaları için mükemmel bir çözüm haline getiren önemli geliştirmeler sunmuş oldu. vSphere Lifecycle Manager, yazılım, sürücü ve firmware güncelleme araçlarını birleştirerek altyapıyı izleme ve güncelleştirmenin karmaşıklığını azaltır. NFS özelliğiyle birlikte vSAN 7’nin hızlı bir şekilde dosya paylaşımı sağlamasına olanak tanır; entegre dosya paylaşımları ayrıca pahalı alternatif çözümlere olan bağımlılıkları azaltır ve yaşam döngüsü yönetimini kolaylaştırır.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment