Vmware vSan & VxRail

VSAN Stretched Cluster Üzerinde SFTT Tanımlamak Host Limitasyonları

vSan stretched Cluster

Merhaba,

Bildiğiniz gibi vSan 6.6’da iki adet koruma politikası bulunuyor bunlar Primary level of failures to tolerate (PFTT) ve Secondary level of failures to tolerate (SFTT).Bu yazıda vSAN 6.6 ile birlikte Secondary Failures To Tolerate (SFTT) desteği ve bu destek için gerekli host tanımlamaları hakkında bilgi veriyor olacağız.

    SFTT ile ilgili Sitelar arasında oluşan hatalara karşlı koruma olarak yorumlanabilir. Ama aynı zamanda herbir site üzeride bulunan datanın kopyasıda oluşturulabilir. PFTT(Primary Failures To Tolarate) hala RAID-1 mirror ve 3. bir site ın witness appliance ihtiyaç duymaktadır. Bu yapı tüm site korunmasında ve cross-site link hatasında kullanılmaktadır.

     SFTT(Secondaty Failures to Tolarate) yapısında kafa karışıklığı yaratmaktadır. RAID-6, RAID-5 ve RAID-1 üzerinde SFTT ve Fault Tolerance methodları aşağıda anlatılan şekillerde uygulana bilir.

RAID-6 SFTT

Bunun için Primary ve Secondary Site lar üzerinde 6 adet host a ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda 3. bir Witness sunucuda gerekmektedir.Yani bu yapı için 6+6+1 şeklinde bir topolojiye ihtiyaç duyulmaktadır.SFTT Fault Tolerance (FTM) methodu iki data site üzerindede aynı olması gerekir.

RAID-6 FTM yapısı aşağıdaki resimdeki gibi görünmektedir.

vSAN üzerinde 4+2 RAID-6 yapısı bulunmaktadır ; 4 data segment ve 2 parity segment barındırmaktadır.

Her Site üzerinde data ve parity disk yapısında 6 adet host barındırmaktadır.Bu kuralla her iki site’tada 2 adet diskin komple fail olması durumuna kadar korunula bilinmektedir.Bir site’da 2 den fazla disk fail olursa site fail olur.

RAID-5 SFTT

Bu yapının impemantasyonu için yine Primary ve Secondary Site lar üzerinde 4 adet host a ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda 3. bir witness sunucuda gerekmektedir.Yani bu yapı 4+4+1 topolojisinde olmalı.
RAID-5 yapısı gereğince , 3 data segmente ve 1 parity segmente ihtiyaç bulunuyor.

Yapı aşağıdaki resimdeki gibi görünmektedir.,

RAID-5 yapısı Full Site failure karşılık, diğer Site üzerinde 1 Failure tolere edebilir. .Bu kuralla her iki site’tada 1 adet diskin komple fail olması durumuna kadar korunula bilinmektedir.Bir site’da 1 den fazla disk fail olursa site fail olur.

RAID-1 SFTT

Bu yapının implementasyonu için Bu için yine Primary ve Secondary Site lar üzerinde 3 adet host a ihtiyaç duymaktadır. Bu yapı için 3+3+1 topoloji düzeni gerekmektedir.

RAID-1’de 1,2 veya 3 diski tölere edebilmektedir. Fakat “2n+1” host kuralına ihtiyaç duymaktadır.

FTM’de Raid-1 üzerinde 1 hata tolere için aşağıdaki yapı kurulabilir.

Sistemde RAID-1 mirror (data ve wintess ların 2 kopyası) iki Site arasına kurulur.Burda önemli olan nokta, witness’ın kopyası secondery site’ta tutulur . Witness’ın kopyası 3. Site üzerinde SFTT üzerinde değil PFTT üzerinde olmaktadır.

FTM => RAID-1 için 2 adet SFTT ve düzen olarak 5+5+1 (2n+1 için 5)

FTM => RAID-1 için 3 adet SFTT ve düzen olarak 7+7+1 (2n+1 için 7)

FTM’ yi RAID-1 ile kullanmak için çok fazla disk alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten RAID-5 veya RAID-6 kullanmak daha efektif olacaktır.

 

Umarım faydalı olur.

Kaynak

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment