3. Party

Symantec Backup Exec 2014 Kurulum ve Yeni Özellikleri

Merhaba bu makalemde sizlere Symantec Backup Exec 2014 programının kurulumunu anlatacağım şuanda trial aşamasında olan Backup Exec 2014 2014 yılının 3. Çeyreğinden sonra release olması beklenmekte.

Peki Backup Exec 2014’te yenilik ne var ?

Backup Exec 2012 kendisinden sonra çıkan Server 2012 ,Server 2012 R2 işletim sistemlerine ve Exchange 2013,SQL 2014,Share point 2013 versiyonlarına tam anlamıyla destek verememektedir.Özellikle Granular recovery’lerde başarısız sonuçlar alınmaktaydı.

Backup Exec ile bu sorunların hepsinin geride kaldığı duyruldu ayrıca bu temel ve büyük yenilikler haricinde yeni backup job izleme görünümü,performans iyileştirmesi ve eskiden beri user friendly olan interface’e eklemeler yapıldı. 
link

Kuruluma geçicek olursak Symantec üzerinden indirmiş olduğumuz Iso’dosyasına gelip setup’ı çalıştırıyoruz.

Kurulumdan önce pre-installation yapmanızda fayda var.

 

Evet bende kurulacak makinede herhangi bir hata bulmadı bu bölümde ( ! ) ile verilen bilgilere dikkat etmekte fayda var. Artık kuruluma geçe biliriz.

 

Installaton dediğimizde karşımıza çıkan ekranda Backup Exec’in Agent’ini mi yoksa kendisini mi kurmak istediğimizi belirtiyoruz.Simplified Disaster Recovery Disk Creation Wizard 2014 le gelen bir özellik olup ismindende anlaya bildiğiniz gibi Disaster Recovery Senaryolar için disk oluşturma sihirbazımız bu konuya ilerleyen makalelerde gireceğiz.

 

Bir kurulum klasiği olan sözleşme kabulü çıkıyor.

 

Kurulumu Typical olarak yapıyoruz.

Hemen bir enviroment Check başlatıyor.

Sorunsuz şekilde ilerliyoruz bu sekmede Preinstallation kısmındaki (!) işaretlerini göre biliriz.

Ürünümüz release olduktan sonra lisansları bu bölümden girebilirsiniz.Bildiğiniz gibi BackupExec ürününde birden fazla lisanslama vardır Exchange için ayrı lisans,Windows sunucular için ayrı lisans,Sql db leri için ayrı ayrı lisanslama yapılır ve hepsi bu ekrandan giriş yapılır.

 

Biz deneme sürümü olarak devam ediyoruz.

 

Bu bölümde atanmış kullanıcı adı şifresi varsa belirtiyoruz ben bu ürünü test için kurduğum için domain admin’ile devam ediyorum.

 

Bu bölümde Backup Exec 2014 agent’ini deploy etmek istediğimiz sunucular varsa belirleye biliriz.

Kurulum başlıyor.

 

Kurulumumuz tamamlanmıştır umarım faydalı olmuştur başka bir makalede görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment