vSan & VxRail

vCloud Foundation Nedir ?VCF on VxRail’in Farkları

vCloud Foundation on VxRail

VMware sanallaştırma mimarisi uzun yıllardır gerek ülkemizde gerekse dünya da en çok tercih edilen sanallaştırma çözümü. 2000 li yılların başında VMware’in yeni bir vizyon geliştirerek Yazılım tabanlı veri merkezi vizyonunu tanıttı. Bu vizyon çerçevesinde, veri merkezlerinde sanallaştırma için VMware vSphere, veri depolama çözümü için vSan teknolojisini, Network sanallaştırma çözümü olarak NSX teknolojisini tanıttı.

Bu ürünler her biri ayrı ayrı alınıp kurulabilirken, bu ürünlerin her birini kapsayan yeni bir de vizyon piyasaya çıktı, bu vizyon VMware vCloud Foundation olarak tanıtıldı. VMware vCloud Foundation’da vSphere, vSan, NSX ürünlerini kullanan ya da kullanmak isteyen müşterileri için daha kolay kurula bilen, konfigürasyon yapılabilen, güncellene bilen, daha kolay yönetilebilen, daha esnek ve entegre bir şekilde büyüyüp geliştirile biliyor.

vCloud Foundation için üç temel VMware gereksinimini bulunmakta , bu gereksinimler; sunucu sanallaştırma için vSphere, veri depolama sanallaştırması için vSan, mikro segmentasyon ve güvenlik için NSX .Bu ürünler haricinde tercihe bağlı olarak vRealize ürün ailesi , Horizon uygulama ve masaüstü sanallaştırma çözümü ve PKS  modülleri de çözüm içerisine eklene bilmekte.

vCloud Foundation’la birlikte şirketinizdeki mevcut veri merkezini hibrit bir bulut ortamına dönüştürmek çok kolay. Mevcut veri merkezlerimizi vCloud Foundation’la bulut veri merkezi gibi çalıştırabilir. İlerleyen yıllarda dilerseniz genel bulutla birleştirilebilir. vCloud Foundation’la VMware ürün ailesinde bulunan bütün ürünleri tek bir noktadan yönetebilir ve güncelleyebilirsiniz. Bu yöntemlerle oluşturulmuş yazılım tabanlı veri merkezlerinde daha akıllı, daha pratik bir yönetim biçimi sağlanmakta. Bu kapsamda vCloud Foudation’un yönetimi için SDDC Manager adında ayrı bir yaşam döngüsü yönetim birimi bulunmakta. SSDC Manager yönetim biriyle alt yapınızda kullanmakta olduğunuz farklı farklı VMware iş yüklerine bölebilir veya tek bir noktadan her biri için gerekli konfigürasyonları SDDC Manager üzerinden basit, hızlı ve uyumlu bir şekilde yapabilirsiniz. SSDC Manager kullanmakta olduğunuz bütün VMware bileşenlerini (vSphere, vSan, NSX, vRealize vs) tek noktadan uyum sorunu olmadan çalıştırabilir.

VxRail, VMware vCloud Foundation’la entegre edilmiş ve beraber geliştirilmiş tek hiper bütünleşik çözümdür. VxRail on vCloud Foundation (VCF) çözümü VCF’in yeteneklerine daha fazla yetenek eklenmektedir.  vCloud Foundation’ın yönetim arabirimi olan SDDC Manager çözüm içerisinde bulunan bütün iş yüklerinin güncelleştirme ve konfigürasyonlarını sağlarken donanım ve network katmanlarına dokunmamaktayken VxRail on VCF çözümüyle donanım ve network katmanlarının konfigürasyon ve güncelleştirmelerini de yapılabiliyor. Böylece VMware katmanında sağlanan otomasyon ve avantajlar VxRail’in kullanımıyla donanım katmanı üzerinde sağlanan otomasyon, tek noktadan çözüm ve diğer bütün kolaylıklar birleşmiş oldu. VxRail on VCF üzerinde VxRail’lere ait güncelleştirmeler SDDC Manager üzerinden indirilip tetikleniyor. VxRail ve SDDC manager entegre bir şekilde çalışarak alt yapınızı uçtan uca uyumlu bir şekilde yönetebilen ve güncelleye biliyor.

vCloud Foundation on VxRail

Yazar Hakkında

Kerem Şuğle

Solution Architect

Leave a Comment